Robotizace v Deutsche Bank připraví o práci desetitisíce lidí

8. 11. 2017

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 08.11.2017

Už před dvěma roky banka přijala pětiletý plán restrukturalizace, jenž vyústí v propuštění čtyř až devíti tisíc lidí. O další místa pak přijdou zaměstnanci kvůli modernizaci technologie. „Naše práce je příliš manuální a tudíž náchylná k chybám. Zaměstnáváme 97 tisíc osob, zatímco většina našich konkurentů polovinu,“ řekl Cryan.
Cryan zároveň uvedl, že velké množství bankéřů připraví o práci roboti. Účetní dokonce označil za lidi, kteří slouží jako počítadlo, a právě jim hrozí nahrazení umělou inteligencí. „Nepotřebujeme tolik zaměstnanců jako dřív. Budeme mít roboty, kteří se chovají jako lidé,“ uvedl už v září na konferenci ve Frankfurtu.
Kdysi největší investiční banka na světě se v posledních letech potýkala s vysokými náklady na řešení právních sporů. I přesto se čistý zisk banky v prvních devíti měsících letošního roku ztrojnásobil na 1,7 miliardy eur. Nicméně návratnost vlastního kapitálu (ROTE) dosáhla pouze čtyř procent. Deutsche Bank přitom cílila aspoň na desetiprocentní hranici.
Němci navíc kromě zpomaleného přechodu na jednodušší procesy online bankovnictví zaostávají v možnosti bezkontaktního placení. „Je to dané zejména tím, že téměř 90 procent karet je v České republice vydávaných jako bezkontaktní,“ řekl výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. Naopak v Německu jde pouze o pětinový podíl v celkovém počtu vydávaných karet.

Zdroj: Deutsche Bank
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Německu

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: