Rodinné firmy bojují o vavříny v tradiční soutěži

19. 7. 2018 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Do poloviny srpna se mohou malé a střední rodinné firmy hlásit do 7. Ročníku soutěže Equa bank Rodinná firma roku. Přihlásit je může i veřejnost. Nominace je letos jednodušší než v minulých letech.

Firmy, které patří k rodinnému stříbru českého byznysu, budou o přízeň porotců soutěžit ve dvou hlavních kategoriích - Malé firmy (do 50 zaměstnanců s obratem do 10 milionů eur) a Střední firmy (do 250 zaměstnanců s obratem do 50 milionů eur).

Pro zástupce veřejnosti bude letos snazší rodinnou firmu nominovat: pokud jste spokojeným zákazníkem či fanouškem některého rodinného podniku, stačí pro jeho nominaci vyplnit v jednoduchém formuláři pouze jméno společnosti, IČO a krátké zdůvodnění nominace.

Rodinný byznys – základ ekonomiky

Rodinné podnikání má v české i evropské ekonomice mimořádně důležité místo. Podle dat evropské federace EFB, která od roku 1997 reprezentuje zájmy evropských rodinných společností, vytváří rodinné firmy v průměru 40–50 % pracovních míst v evropském soukromém sektoru.


„Také v České republice je toto číslo vysoké, což vyplývá z faktu, že až 87 % z celkového počtu registrovaných podniků jsou rodinné společnosti. Právě proto je důležité si připomínat význam rodinného podnikání i prostřednictvím této soutěže. Považujeme za velmi důležité oceňovat firmy a hlavně lidi, kteří za nimi stojí,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), která soutěž Equa bank Rodinná firma roku pořádá.

Letošní v pořadí už 7. ročník odstartoval 17. května 2018. Vítěze obou kategorií vybere odborná porota složená ze zástupců organizátorů a partnerů soutěže. Chybět nebude ani tradiční Cena veřejnosti. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 10. října 2018 v Praze na Dni podnikatelů ČR.

Rok rodinného podnikání

Aktuální ročník soutěže Equa bank Rodinná firma roku je výjimečný i tím, že byl rok 2018 vyhlášen AMSP ČR Rokem rodinného podnikání.

Jde o třetí největší akci asociace v její historii. V jejím rámci probíhají regionální kulaté stoly a konference zaměřené na rodinné firmy, výměnné stáže, právní a ekonomické poradenství zaměřené na rodinný byznys, legislativní iniciativa k ukotvení definice rodinné firmy v zákoně i vzdělávání nástupnické generace v rámci Akademie rodinného podnikání.

Plány na předání většině firem chybí

Právě nástupnictví se věnoval i květnový výroční průzkum trendů rodinného podnikání v ČR. Ten mimo jiné odhalil, že až 65 % českých rodinných firem nemá připraven plán na předání společnosti budoucím generacím.

„Soutěž Equa bank Rodinná firma roku nepředstavuje pouze žebříček nějakých firem, ale především poskytuje příležitost seznámit širokou veřejnost se stovkami podniků, které tvoří základ ekonomiky a úžasnými lidmi, stojícími za jejich úspěchem. Věříme, že příběhy rodinných firem dokáží inspirovat a v dnešní době připomenout kouzlo podnikání, ke kterému často stačí dobrý nápad a chuť tento nápad rozvíjet,“ doplňuje Karel Havlíček.

„V současném světě je důležité být viděn. Pokud o vás nikdo neví, nemá sebelepší služba nebo výrobek naději uspět. Soutěž Equa bank Rodinná firma roku tak pro firmy představuje zajímavou možnost se zviditelnit na veřejnosti, upozornit na vlastní podnikání a zaujmout potencionální zákazníky,“ zmiňuje jeden z přínosů účasti v soutěžním klání Libor Musil, garant Roku rodinného podnikání a ředitel společnosti LIKO-S.

Rostoucí význam soutěže dokumentuje každoročně se zvyšující počet přihlášených firem i zájem médií.

Do soutěže Equa bank Rodinná firma roku se může zapojit každá společnost, která splňuje následující kritéria:

Kategorie Malé firmy:

 • obrat do 10 milionů eur
 • bilanční suma do 10 milionů eur
 • doba podnikání alespoň 5 let
 • počet zaměstnanců nepřesahuje 50
 • firma bez delikventní úvěrové historie 
 • rodinná firma z pohledu vlastnické struktury
 • zapojení dvou a více rodinných příslušníků do podnikání

Kategorie Střední firmy:

 • obrat do 50 milionů eur
 • bilanční suma do 43 milionů eur
 • doba podnikání alespoň 5 let
 • počet zaměstnanců nepřesahuje 250
 • firma bez delikventní úvěrové historie 
 • rodinná firma z pohledu vlastnické struktury
 • zapojení dvou a více rodinných příslušníků do podnikání


Další podrobnosti a soupis podmínek účasti v soutěži najdete na stránkách www.rodinnafirmaroku.cz. Soutěž pořádá AMSP ČR, generálním partnerem je Equa bank, partnery soutěže jsou společnosti Škoda Auto, Deloitte, Amway a LeasePlan.

Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem Roku rodinného podnikání 2018

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek