Rok 2017 přinese v ekonomice další růst nejistoty i změny legislativy

30. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Růst posledních let je podle ekonomů stále křehčí. Kromě globálních trendů, kdy v řadě klíčových zemí narůstá politická krize, a hrozí zásadní obraty směřování významných států, je pro české hospodářství velkou neznámou dopad chystaného ukončení měnových intervencí České národní banky.

Rok 2016 přinesl Brexit a vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. Tyto dvě výrazné změny znovu připomněly, jak výrazný vliv má na ekonomiku politika. Pro otevřené české hospodářství závislé na vývozu to platí dvojnásob.

„Rok 2017 bude opět o politice. Tu budeme muset sledovat víc, než makroekonomické indikátory. V březnu by měl proběhnout Brexit. To je velká neznámá. Nikdo neví, jak přesně proběhne a co přinese. Tou samou dobou budou volby v Nizozemsku. Průzkumy ukazují, že nejsilnější bude strana, která chce, aby Nizozemsko opustilo EU,“ konstatuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance.

„V květnu budou volby ve Francii a je téměř jisté, že do finále postoupí politička, která chce, aby Francie opustila EU. A pak přijdou volby v Německu, kde rychle sílí AfD, která chce také opustit EU. Jakkoli nepravděpodobná se ještě nedávno zdála vize rozpadu, nyní tak nereálná není,“ doplňuje Vladimír Pikora. Destabilizace politické scény je hlavní hrozbou pro ekonomiku také podle dalších ekonomů. Výsledek prezidentských voleb v Rakousku však naznačuje, že negativní vývoj nemusí být nevyhnutelný.  

Přehřáté nemovitosti i churavé banky

K dalším nejistotám, které mohou ohrozit hospodářství, podle něj patří přehřáté ceny nemovitostí téměř po celé EU, to samé globálně platí o akciích i dluhopisech. „Pravděpodobnost pádu akcií tedy dál roste,“ odhaduje Vladimír Pikora. Zároveň mají evropské banky stále problém s kapitálem a špatnými úvěry.

Na tuzemskou ekonomiku bude mít výrazný vliv uvolnění kurzu koruny, který na rok 2017 plánuje Česká národní banka. „Koruna nejspíš kvůli ohromnému přebytku obchodní bilance posílí, což zbrzdí růst ekonomiky. Kdyby ovšem přišla krize dříve, než čekám, tak naopak dočasně oslabí,“ zmiňuje Vladimír Pikora. Přesný vývoj kurzu ale podle ekonomů bude záviset i na spekulativních penězích.

Podle ekonomů už se v příštím roce nebude snižovat nezaměstnanost. Trh práce totiž narazil na své možnosti. „To je přirozená bariéra dalšího růstu. Domácnosti sice budou utrácet a mzdy porostou, ale už nebude ubývat nezaměstnaných,“ zdůrazňuje Vladimír Pikora. V průběhu roku proto čeká výrazné zpomalení české ekonomiky. „První polovina roku bude ještě dobrá, ale druhá bude mnohem slabší,“ předpovídá hlavní ekonom Next Finance.

Stavebnictví obrat nečeká

Příliš dobré vyhlídky nemá ani české stavebnictví. Mnohaletá mizérie bude pravděpodobně pokračovat v plánování a budování dopravní infrastruktury. Zároveň letos přijatá legislativa zřejmě oslabí zájem o výstavbu bydlení.

Spotřebitele totiž letos zasáhla transpozice evropské směrnice, zákon o spotřebitelském úvěru. Dotýká se všech úvěrů, bankovních i nebankovních, a zcela nově reguluje také oblast hypoték a mikropůjček. Lidem na jednu stranu přináší mnoho plusů, například možnost splatit hypoteční úvěr v době fixace zdarma nebo s minimální sankcí. Zákon ale chce, aby banky přísněji posuzovaly možnosti klientova splácení. Na první pohled jde o pozitivní zprávu, přináší však mnohá Ale… Banky budou při schvalování úvěru přísnější. „To dosud nejvíce postihlo takzvané hypotéky bez dokládání příjmu, které už nabízí jen minimum bank a které byly možností, jak získat hypotéku, zejména pro podnikatele. Banky tak méně akceptují výši jejich obratu v daňovém přiznání při rozhodování o hypotéce,“ komentuje změny hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.

Ačkoli začal zákon platit v roce 2016, jeho dopady bude možné reálně zaznamenat až v roce 2017. Hlavní otázka zní, zda zákon zdraží hypotéky. „Banky budou v průběhu času zvyšovat úroky. Aktuálně očekáváme růst v rozmezí 0,2 až 0,5 procenta. Lze počítat také s tím, že si současnou sazbu nezafixujete na tak dlouho jako dnes. Sazby na fixacích delších než 5 let se patrně zvýší ještě víc,“ dodává Lucie Drásalová.

ČNB také zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték – od října 2016 už banky nemohou poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit je 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, od dubna 2017 to bude 90 procent. Dá se očekávat, že právě parametry doporučení ČNB velmi výrazně zahýbají hypotečním trhem.

Na podzim 2016 došlo ještě k další novince, která se projeví v roce 2017. V listopadu začala platit novela zákona o dani z nemovitosti. Platba daně z nabytí nemovitosti tak bude vždy na kupujícím, její výše zůstává stejná: 4 procenta z kupní ceny.

Prodeje firem porostou

Naopak pozitivní by měl být rok 2017 pro oblast nákupů a prodejů firem (takzvaná M&A). „Nejsilnějším motivem těchto transakcí, bude podle mě i v roce 2017 generační výměna. Vidíme ale i další stimuly – obchod některých zahraničních investorů, kteří v 90. letech založili Joint venture s místními podnikateli a dnes jim své podíly prodávají,“ konstatuje Igor Mesenský, partner poradenské společnosti TPA.

Rostoucí pohyb na trhu s nemovitostmi souvisí podle něj s potřebou řady podnikatelů investovat prostředky získané prodejem své společnosti. Tradiční investiční nástroje nabízejí malý výnos, takže se tito investoři začínají chovat jako takzvané private equity (PE) fondy. „Tento vývoj zvýší konkurenci mezi kupujícími, kde se již dnes tradiční PE potkávají s těmito ‚novými‘ investory,“ dodává Igor Mesenský.

V příštím roce by se také měly projevit změny v oblasti drobných investorů, vyvolané novelou zákona o podnikání na kapitálovém trhu, který byl na sklonku roku 2016 projednáván v Poslanecké sněmovně. Zákon upravuje nabízení investičních produktů a jejich zprostředkování. „Z hlediska běžných klientů se nejedná o významnou změnu, zprostředkovatelé investic se však budou muset připravit na nový systém licencování, včetně registračního poplatku za zápis zprostředkovatele do registru České národní banky a pravidelného ročního obnovovacího poplatku za prodloužení registrace,“ vysvětluje Stanislav Holeš, vedoucí právního oddělení Partners.

Poskytovatelé investičních produktů i jejich zprostředkovatelé budou také povinni mnohem pečlivěji než doposud posuzovat, komu investiční produkt nabízejí, a budou muset určit, zda se investiční produkt hodí pro určitou skupinu zákazníků. Novela zákona také například omezí používání označení „nezávislý“ poradce nebo zprostředkovatel – budou ho moci nadále používat jen ti zprostředkovatelé investičních služeb, kteří jsou za svoje služby placeni pouze klientem a neberou za zprostředkování investičního produktu odměnu od jeho poskytovatele.

Dalibor Dostál

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek