Rostoucí turecká poptávka po zahraničních pivech

22. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Rostoucí turecká poptávka po zahraničních pivech Do země, kde průměrná konzumace piva na hlavu dosahuje asi 12 litrů ročně a kde je de facto zakázaná reklama na alkohol, se zdá na první pohled zbytečné o exportu piva vůbec uvažovat. Nicméně, import zahraničních piv do Turecka za rok 2017 stoupl o 31,2 % a dosáhl necelých 84 tisíc hektolitrů, což je asi 8x více než v roce 2004.

Turečtí pivní fanoušci si dle všeho našli zalíbení ve speciálních typech piv a nebojí se připlatit více peněz za jedinečné zážitky, které mohou díky dovozovým značkám získat.

Z pohledu exportéra piva s potenciálním zájmem o Turecko je třeba mít na paměti několik zásadních věcí. Za prvé je třeba počítat se zákazem reklamy na alkohol a být připraven na nelehká jednání s místními importéry alkoholu. Těch není mnoho a právě nalezení vhodné společnosti, která bude mít o import piva zájem, je zásadním klíčem k úspěchu. Proto, aby zahraniční pivovar v Turecku zaujal a jeho pivo mělo šanci prorazit, musí splňovat tři základní požadavky: musí produkovat chuťově výjimečné pivo, které bude stočené v designově poutavém obalu (lahvové pivo je zde zdaleka nejpopulárnější) a zároveň musí mít delší trvanlivost, jelikož je třeba počítat s dlouhými celními procedurami. 

Výše zmíněné se jen potvrdilo na akci „Beer Tasting Evening“, kterou Velvyslanectví České republiky v Turecku za spolupráce s hotelem HiltonSa organizovalo 17. října 2018 v Ankaře. Akce, kde bylo prezentováno několik druhů piv v čele s Budějovickým Budvarem, Primátorem či Pivovarem Svijany, ukázala, že i česká piva mohou na tureckém trhu uspět.

Akce se zúčastnilo na 60 lidí včetně několika majitelů hospod a představitelů společností do Turecka importujících alkohol, kteří byli s kvalitou a jedinečností českého velice potěšeni. Tomu odpovídá i reálně rostoucí obliba českého piva v Turecku. Export do této země již na konci srpna tohoto roku dosáhl stejného objemu jako za celý minulá rok. Vzhledem k úspěchu akce a potenciálu, který zde v Turecku v této oblasti vidíme, věříme, že čísla porostou i nadále.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Pavel Daněk, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek