Rozsáhle investice do rekonstrukce ruských letišť jsou příležitostí i pro české dodavatele

18. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 18.06.2019

 

V únoru 2019 Vláda RF schválila „Strategii rozvoje země na období do roku 2025.  V rámci přijaté strategie se počítá s komplexním plánem modernizace a rozšíření magistrální infrastruktury do roku 2024,“ který je jedním z národních projektů. Na realizaci tohoto plánu bude vyčleněno ze státního rozpočtu 6,35 bil. rublů (přes 89 mld. EUR), což tvoří zhruba čtvrtinu rozpočtu na všechny národní projekty dohromady.
V rámci plánu budou řešeny například dopravní projekty - vytvoření mezinárodních hubu, vznik a rozvoj uzlových letišť ve velkých městských aglomeracích, rekonstrukce infrastruktury regionálních letišť a rozšíření sítě meziregionálních leteckých linek mimo Moskvu.
Dle názoru expertů investiční společnosti ИК «Фридом Финанс», v RF je 16 měst, ve kterých počet  obyvatel přesahuje milion lidí a minimálně z poloviny těchto měst by se daly vytvořit regionální huby (tranzitní/přestupní stanice). Jedním z hlavních pozitiv by bylo výrazné zlevnění a dostupnost letenek, protože cestující by nemuseli přelétávat z jednotlivých regionů přes Moskvu.
V nejbližší době je naplánována generální rekonstrukce letiště v Novosibirsku: na opravu jedné ze dvou drah, rekonstrukci letištního komplexu a další práce bude vyděleno přes 20 mld. rublů (přes 281 mil. EUR). Po rekonstrukci se Novosibirské letiště stane jedním z regionálních uzlových letišť „Aeroflotu“. Kromě Novosibirsku „Aeroflot“ plánuje do roku 2023 založit svoje vlastní regionální základny na letištích v Soči a v Jekatěrinburgu.
Dalším významným milníkem pro regionální letiště je rok 2023, do této doby  bude v Krasnojarsku vytvořen mezinárodní hub, dohodu o tom v březnu podepsaly „Aeroflot“ a letiště Krasnojarsk. Krasnojarsk se tak stane pro „Aeroflot“ druhou základnou (po moskevském letišti Šeremeťjevo). Uvedení do provozu mezinárodního hubu v Krasnojarsku, který díky svému umístění mezí Evropou a Čínou má obrovský potenciál, je naplánováno na rok 2020. 
Dalším komplexním investičním projektem, který spojuje Krasnojarský kraj, Chakasii a republiku Tuva,  je „Jenisejská Sibiř“. Do tohoto mega-projektu je zahrnuto 32 dílčích investičních projektů. Jedním z nich je projekt vytvoření nákladového hubu na krasnojarském letišti. Nákladový hub bude mít plochu 245 ha a investice do projektu se odhadují na 65 mld. rublů (přes 915 mil EUR).

Zdroj: https://plus.rbc.ru/news/5ce652e27a8aa92a675754f7?utm_source=rbc&utm_medium=main&utm_campaign=808203-5ce652e27a8aa92a675754f7
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Moskva. 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: