Rozšiřování inovativního zavlažování v Brazílii

29. 3. 2018

  • Země: BR - Brazílie
  • Datum zveřejnění: 21.02.2018

Recyklace vody a její opětovné navrácení do zemědělství vede ke zvýšení produkce potravin, aniž by se musel rozšiřovat zábor půdy. 

Brazílie se vyznačuje nejen širokým spektrem potravinářské produkce, ale také velmi dynamickým a inovátorským způsobem pěstování zemědělských plodin, což umožňuje sklidit za rok až tři různé plodiny z jednoho pole. Zemědělská plocha zaujímá necelých 8 procent půdy, což představuje přibližně 66 milionů hektarů, z nichž pouhých 9 % je zavlažovaných. Toto číslo však má potenciál vzrůstu až na pětinásobek, tedy zhruba 30 milionů hektarů. Stále je však potřeba vybudovat potřebnou infrastrukturu a zajistit dostatek elektřiny pro možnou distribuci vody. Zemědělci si již uvědomují, že pokud nebudou investovat finanční prostředky do závlahových systémů, jejich úroda se bude snižovat. V mnohých oblastech země je zemědělská úroda závislá pouze na dešťové vodě.

Poslední dobou se již upouští od drážkového zavlažování, které spotřebovává velké množství vody a přechází se ke kapkovému zavlažování pomocí pivotů. Právě díky zavádění inovativního zavlažování je Brazílie považována za jednu z největších zemědělských mocností. Brazílie vyváží nejen velké množství zemědělských potravin, ale také své zkušenosti a znalosti. I to bylo jedním z důvodů, proč do Brazílie přijela velmi početná delegace ministrů zemědělství z 11 zemí Karibiku. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře Czech Trade Sao Paulo.
Zdroj: Correio Braziliense

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: