Rozvoj spolupráce Číny a ČR v oblasti výstav a veletrhů

2. 11. 2018 | Zdroj: Enterprise Europe Network ČR

motiv článku - Rozvoj spolupráce Číny a ČR v oblasti výstav a veletrhů V září 2018 proběhl v rámci 17. ročníku Western China International Fair v západočínském Chengdu seminář „Convention and Exhibition Industry“, kterého se zúčastnili zástupci všech velkých evropských výstavišť. Seminář představil nově vzniklou výstavní infrastrukturu – Western China International Expo City – které se s 300 tisíci metry čtverečními kryté plochy řadí k největším výstavištím světa.

Některé ze zúčastněných firem byly pozvány na pracovní kulatý stůl pro jednání o užší spolupráci v oblasti výstav a veletrhů mezi státy EU a provincií Sichuan. Z českých firem se kulatého stolu zúčastnily společnosti Výstaviště České Budějovice a.s., Asociace výstavářských firem ČR a EXPOSALE a.s. První dvě jmenované společnosti uzavřely memorandum o spolupráci na budoucích projektech s čínskou agenturou EU – China Project Innovation Centre (EUPIC).

V návaznosti na proběhlý seminář navštívila agentura EUPIC v říjnu Českou republiku a setkala se s BVV Brněnské veletrhy a výstavy, spol. s r.o. a opět také s Asociací výstavářských firem ČR. V rámci návštěvy v BVV byla hodnocena dosavadní spolupráce čínských firem s organizátory veletrhů v ČR a možnosti dalšího rozvoje. Díky geografické poloze a vstřícné zahraniční politice považují čínské firmy veletrhy v ČR za vhodný vstup na evropské trhy. Zájem pociťuje díky své poloze a známému MSV především areál BVV, který přivítá každý rok 200 čínských vystavovatelů a toto číslo stále roste.

Agentura EUPIC se také snaží přilákat české vystavovatele na výstavy v Číně, zde však naráží na slabé kapitálové zázemí českých firem a neochotu dlouhodobě investovat do vstupu na čínský trh. Většímu zapojení českých vystavovatelů do aktivit v Číně by pomohla systematičtější podpora ze strany českých úřadů a institucí, které se o rozvoj exportu starají.

Technologické centrum AV ČR podpořilo účast uvedených firem na letošním Western China International Fair v rámci sítě Enterprise Europe Network a dále jedná se zástupci regionu Sichuan o co nejlepší vstupní podmínky pro české vystavovatele a exportéry.

Autor: Ondřej Šimek

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek