Rozvoj spolupráce s Velkou Británií v kybernetické bezpečnosti

8. 11. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Rozvoj spolupráce s Velkou Británií v kybernetické bezpečnosti V rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) navštívila Spojené království mise českých expertů zaměřených na různé aspekty kybernetické bezpečnosti, aby jednala o spolupráci s partnery z předních britských univerzit, nejvýznamnějších firem, konsorcií a státních institucí.

Ve dnech 5.–7. listopadu 2018 zrealizoval zastupitelský úřad v Londýně ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR projekt ekonomické diplomacie, v rámci kterého čeští experti zaměření na různé aspekty kybernetické bezpečnosti jednali o stávající i budoucí možné spolupráci s britskými partnery.

V rámci mise jednala česká delegace se zástupci nejrenomovanějších britských odborných pracovišť zabývajících se kybernetickou bezpečností, v čele s Oxford University (Cyber Security Oxford), Royal Holloway (Information Security Group), Imperial College London (Cyber Security), King’s College London (King’s Academic Centre of Excellence in Cyber Security Research) a University of Southampton, které patří mezi akademická centra excelence z hlediska britského Národního centra pro  kybernetickou bezpečnost.

Dále s firmami aktivními v oblasti kybernetické bezpečnosti jako je BAE Systems/Applied Intelligence, či konsorciem (ISC)², což je přední světová profesní organizace v oblasti kybernetické a IT bezpečnosti, i se zástupci britského Národního centra pro  kybernetickou bezpečnost.

Předmětem jednání byl další rozvoj již probíhající spolupráce mezi některými českými a britskými univerzitami, i snaha ustavit další dlouhodobou spolupráci v bezpečnostním výzkumu, včetně možných budoucích společných projektů, ať již v rámci Horizont 2020, resp. příštího rámcového programu, či na bilaterální meziuniverzitní a mezifakultní úrovni a výměny studijních pobytů.

Británie patří k evropské a světové špičce ve vývoji programů a nástrojů pro potírání kybernetických hrozeb a vynikající výsledky má i v souvisejících oborech, jako je umělá inteligence, kvantová kryptografie, smart cards, telekomunikace, IoT, zaměřuje se i na bezpečnostní aspekty kryptoměn. Umělá inteligence např. patří k prioritní oborům nové britské průmyslové strategie a britská vláda uzavřela s firmami a univerzitami tzv. sektorovou dohodu pro rozvoj umělé inteligence a strojového učení.   

Mise se zúčastnili odborníci na kybernetickou bezpečnost Masarykovy universityVysokého učení technického v BrněVŠB – Technické university OstravaUniverzity Palackého v Olomouci, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a Ministerstva vnitra ČR.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autor: Aleš Opatrný, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek