Ruský federální statistický úřad (Ruská služba státní statistiky/Rosstat) eviduje rekordní propad průmyslu

3. 1. 2018

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 04.01.2018

V listopadu se celkový objem vyrobeného zboží propadl o 3,6 %. Pro experty se tento výsledek stal překvapením, neboť se očekávalo, že po říjnu, když byla evidovaná nula, se výroba dle prognózy Bloomberg vrátí k růstu – o 0,4 % a dle ankety Interfax o 0,3 %.

Listopadový propad byl od začátku krize rekordní: od pádu cen ropy firmy nikdy neredukovali svoji výrobu tak prudce.

Dokonce tempo pádu výroby bylo nejvyšší od října 2009, když ruská ekonomika pocítila nejhorší důsledky světové finanční krizi. Propad je frontální, kladnou dynamiku neeviduje ani jeden ze čtyř průmyslových sektorů, které Rosstat sleduje.  

V důsledku dohody se zeměmi OPEK o omezení těžby ropy a snížení poptávky po plynu v Evropě, se v RF snížila těžba nerostlých surovin o 1 %.

Zpracující průmysl, resp. nesurovinový sektor, padá ještě rychleji, v průběhu měsíce výroba propadla o 4,7 %. Během 3 let levné ropy a sankcí, které odřízly Rusko od západních financí, evidoval Rosstat pouze jednou větší propad – v únoru letošního roku (o 5,1 %). Tenkrát se to ale dalo vysvětlit vysokou srovnávací základnou – minulý rok byl přestupný, proto v únoru bylo o jeden pracovní den navíc.

Údaje Rosstatu vyvolávají otázky k oficiálním místům, které tvrdí, že tempo „uzdravení“ ekonomiky se zrychlí na přelomu 2017-2018.

Ministerstvo ekonomického rozvoje (MER) očekává letos růst HDP 2,2 % a v příštím roce 2,4 %. Před měsícem ministr ekonomického rozvoje Maxim Oreškin tvrdil, že stagnace je dočasná a souvisí s „očištěním“ bankovního sektoru a omezením těžby ropy.

Dle analytiků Alpari to ale ve skutečnosti vypadá tak, že efekt nízké základny minulého roku se již vyčerpal a naděje na velkou poptávku se nesplnily - růst klesá, protože spoléhat se pouze na suroviny není efektivní.

Příjmy obyvatelstva se v reálné hodnotě i nadále zmenšují  (o 1,3 % od začátku roku), což logicky snižuje i koupěschopnou poptávku. Dle ankety ruské VŠE tuto absenci poptávky vidí jako hlavní překážku 51 % průmyslových podniků. A pouhých 16 % top-manažerů eviduje růst poptávky po jejich výrobcích na vnitřním trhu.

Překážek pro rozvoj existuje příliš mnoho, nemohou být odstraněny najednou a jde o bludný kruh - kvůli „díře“ v rozpočtu stát omezuje kapitálové investice a náklady na mzdy; příjmy obyvatelstva se v reálné hodnotě zmenšují, což velmi omezuje koupěschopnou poptávku; bez finančních prostředků podniky nemají možnost investovat do modernizace i za stavu, že opotřebování základních fondů překročilo 50 %.

Tempo růstu HDP upadlo z 2,5 % ve 2Q na 1,8 % ve 3Q; v zbývajících měsících roku nepřekročí ani 1 %, předpovídá ředitel Centra strukturálního výzkumu Ruské Akademie národního hospodaření a státní služby. V první polovině roku byl růst pouze „korigujícím“ skokem po propadu v letech 2015-2016 a již v příštím roce veškeré faktory tohoto růstu zmizí.

Zdroj: http://www.finanz.ru/
Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Moskva.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: