Růst česko-čínské obchodní výměny a nové příležitosti v deltě Perlové řeky

7. 11. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

V rámci historicky první mezinárodní dovozní výstavy China International Import Exhibition (CIIE 2018) v Šanghaji dne 6. listopadu 2018 prezident republiky Miloš Zeman a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková zahájili Česko-čínské obchodní fórum. Podle ministryně Novákové mají česko-čínské obchodní vztahy velmi dlouhou tradici.

V této souvislosti připomněla, že naše současná vzájemná obchodní výměna navazuje na dlouholetou spolupráci, která v příštím roce dosáhne úctyhodných 70 let od oficiálního navázání vzájemných diplomatických styků mezi oběma zeměmi, a to k 1. říjnu roku 2019.

„Podle našich statistik naše vzájemná obchodní výměna od roku 2013 vzrostla o 60 % a díky tomu se Čína v loňském roce stala pro Českou republiku třetím největším obchodním partnerem. Obchodní spolupráce ve strojírenství a dopravě jsou tradičními obory naší spolupráce,“ uvedla ve své zahajovací řeči ministryně průmyslu a obchodu České republiky Marta Nováková a dodala, že kromě těchto průmyslových odvětví se současná obchodní výměna orientuje i na příležitosti v oblastech telekomunikací, leteckého průmyslu, vědy a také například i v zemědělství a potravinářství.

Ministryně Marta Nováková v rámci Česko-čínského obchodního fóra v Šanghaji zároveň vyjádřila naději, že v budoucnu si v rámci dobrých vzájemných vztahů najde české zboží mnohem širší uplatnění na čínském trhu. „Věřím, že náš obchodní potenciál můžeme rozvíjet právě v takových oborech, jakými jsou zdravotnictví, letecký průmysl, ochrana životního prostředí, hornictví, chemický a petrochemický průmysl, energetika, zemědělství a v neposlední řadě i biotechnologie a služby,“ řekla ministryně průmyslu a obchodu ČR Marta Nováková.

Nové obchodní příležitosti v deltě Perlové řeky

„Mým hlavním cílem návštěvy v Kantonu je podpora podnikatelských aktivit našich firem v tomto jednom z nejdůležitějších center světového obchodu,“ uvedla na úvod pokračování své pracovní návštěvy Číny v hlavním městě Guangzhou (Kanton) provincie Guangdong ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Do Kantonu přiletěla ministryně v doprovodu přibližně čtyřicetičlenné podnikatelské delegace bezprostředně ze zahájení první čínské mezinárodní dovozní výstavy v Šanghaji, kde absolvovala společně s prezidentem republiky Milošem Zemanem řadu bilaterálních setkání, zaměřených na podporu českého exportu do Číny.

V úvodu návštěvy v provincii Guangdong (Kuang-tung) se ministryně Marta Nováková setkala s představiteli společnosti Huawei, která je předním světovým dodavatelem řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT).

Ministryně k návštěvě firmy uvedla, že: „…společnost Huawei u nás patří k významným partnerům našich mobilních operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone, a to jak v oblasti mobilní infrastruktury, tak i například pro širokopásmové optické a inteligentní sítě nové generace. Pro Českou republiku je nyní klíčové kvalitně zvládnout přechod na digitální ekonomiku a implementovat parametry takzvané čtvrté průmyslové revoluce. V této souvislosti je inovační a technologický potenciál společnosti Huawei v oblasti ICT, který mi byl dnes představen, inspirativní.“

A dodala, že byla „seznámena i s řadou zajímavých řešení v oblasti datových a komunikačních technologií pro podnikový, ale i státní sektor, a to prostřednictvím divize Enterprise. Pro nás je například nutné v této souvislosti řešit situaci, kdy státní správa používá ke třem stům různých IT entit. Ty ovšem zatím stále nejsou integrovány a vzájemně nespolupracují.“

Společnost Huawei má v současné době v Evropě 13 výzkumných a vývojových center v 8 evropských zemích (Belgie, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Švédsko a Velká Británie). V České republice společnost spolupracuje v oblasti ICT například s Policií ČR, Ředitelstvím silnic a dálnic, Ministerstvem spravedlnosti, Správou železniční dopravní cesty, Dopravním podnikem hl. m. Prahy a se skupinou ČEZ.

V rámci svého dalšího programu se ministryně průmyslu a obchodu setkala s viceguvernérem provincie Guangdong panem Xu Ruishengem a zahájila v Guangzhou společně s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým Česko-čínské obchodní a turistické fórum (Czech–China Business and Tourism Forum).

„Naším hlavním cílem je otevřít nové příležitosti v provincii Guangdong v celém prostoru delty Perlové řeky. České firmy mají zájem podílet se na rozvoji čínské ekonomiky v tradičních oblastech jako je energetika, důlní průmysl, strojírenství, ale i v řadě dalších průmyslových oborů, jakými jsou například technologie pro ochranu životního prostředí, ochrana vodních zdrojů, rozvoj infrastruktury, chemie, potravinářství či stavebnictví. Významný je i potenciál ve službách, například v bankovnictví,“ uvedla ministryně Marta Nováková během česko-čínského fóra.

A dodala, že i to je důvod, proč by bylo oboustranně výhodné, aby mohl být dokončen například projekt otevření zahraniční kanceláře CzechTrade právě v Guangzhou. Ministerstvo průmyslu a obchodu má podle ní zájem výrazněji podpořit snahy českých firem o širší spolupráci s čínskými partnery, a to včetně rozvoje a podpory turismu mezi občany obou zemí.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek