Ruští potravináři se zajímali o české technologie pro lihovary, pivovary a masný průmysl

8. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ruští potravináři se zajímali o české technologie pro lihovary, pivovary a masný průmysl Ve dnech od 26. února do 1. března 2018 navštívila Českou republiku oficiální delegace Republiky Komi (Ruská federace), kterou vedla první náměstkyně ministra zemědělství a spotřebitelského trhu Republiky Komi N. Kolbasjuk.

Náměstkyni ministra na cestě do ČR doprovázeli představitelé nejvýznamnějších potravinářských podniků Republiky Komi, konkrétně Syktyvkarského pivovaruSyktyvkarského lihovaru a Drůbežárny Zelenskaja.

V rámci třídenního programu proběhlo setkání s náměstkem Ministerstva zemědělství ČR J. Šírem, kde byly vedle potravinářství projednány také možnosti spolupráce v agrárním sektoru (zejména vývoz českého plemenného skotu), byla navštívena potravinářská výstava SALIMA TECHNOLOGY v Brně, na žádost ruské strany proběhla individuální jednání (na výstavě, na výrobních závodech nebo na referenčních objektech) s 11 výrobci zařízení pro potravinářský průmysl se zaměřením na stáčecí linky nápojů, mycí linky, varny piva, minipivovary, zařízení pro pekárny, manipulační a balící techniku, udírenské a klimakomory, stejně jako byly navštíveny některé referenční objekty, kde jsou tyto technologie úspěšně používány (minipivovar SLAVKOVSKÝ PIVOVAR, pivovar BERNARD, likérka RUDOLF JELÍNEK).

Daná incomingová mise navazovala na českou podnikatelskou misi do Syktyvkaru v září 2017, kterou organizoval Generální konzulát ČR v Sankt Peterburgu. Tehdy v rámci oficiálních jednání ruská strana informovala o plánech některých potravinářských podniků modernizovat své výrobní provozy a projevila zájem, i s ohledem na kladné reference českých firem v Komi (dodávka plnících linek pro rozliv piva /2008/, výstavba propagační stanice kvasnic /2016/, aktuálně probíhající modernizace největší Syktyvkarské pekárny s účastí společnosti J4 s.r.o.), se blíže seznámit s potenciálními českými dodavateli zařízení.

Stručná charakteristika Republiky Komi a jejího agrárně-potravinářského sektoru

Republika Komi se rozkládá na severovýchodě evropské části Ruské federace. S rozlohou 416,8 tis. km2 (2,4 % území Ruska) je druhým největším subjektem Severozápadního federálního okruhu a dvanáctým největším správním celkem Ruské federace. Žije tu nicméně pouze 1 mil. obyvatel. Region zaujímá 1. a 3. místo v produkci papíru a kartónu v rámci celé Ruské federace, 7. místo v objemu těžby plynu a 9. místo v objemu těžby ropy.

Agrárně-potravinářský sektor zahrnuje 276 organizací – zemědělských farem, honiteb, rybářských farem, výrobců potravin a dalších podpůrných podniků. Jsou zde provozovány 3 drůbežárny a 5 mléčných farem. Potravinářský průmysl představuje 6,5 % zpracovatelského průmyslu Republiky Komi. Nachází se zde 14 velkých i středních pekáren, dále závod na výrobu cukrovinek, 3 závody na zpracování masa, 2 mlékárenské závody, 1 pivovar a 1 lihovar.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sankt Peterburgu (Rusko). Autor: Michal Gelbič.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek