Rutte: daň z dividend se rušit nebude

15. 10. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 15.10.2018

Daň z dividend se nakonec rušit nebude. Oznámil to nizozemský premiér Mark Rutte po koaličním setkání čtyř vládních stran. Uvolněné peníze (1,9 miliardy eur) poputují na zlepší podnikatelského prostředí.
"Hledali jsme vhodný balíček pro podniky, které mají větší kapacitu," řekl Rutte. Jedná se mimo jiné o daňovou úlevu. Na oplátku se bude daň z příjmů pro všechny společnosti v příštích letech nadále snižovat. Daň z příjmů právnických osob pro velké společnosti se postupně sníží z 25 na 20,5 % do roku 2021 (bylo 22,25 %) a u malých a středních podniků o 20 až 15 % (bylo 16 %). To vyplývá z dopisu Parlamentu státního tajemníka Menno Snela  z Ministerstva Financí.
Navíc se vytvoří přechodná úprava pro expaty, kteří budou od roku 2019 postiženi omezením některých výhodných daňových režimů pro zahraniční zaměstnance.
Rutte prohlásil začátkem října, že kontroverzní opatření bylo "přehodnoceno". Stalo se tak v důsledku rozhodnutí Unileveru dočasně zrušit přemístění hlavního sídla z Londýna do Rotterdamu. Potravinářský koncern se zmínil o turbulencích mezi investory, kdy by při přesunu do Rotterdamu společnost ztratila svůj výpis na londýnské burze cenných papírů. Daň z dividend měla být zrušena právě proto, aby to pro společnosti bylo atraktivní usadit se právě v Nizozemsku.
Kabinet byl velmi kritický vůči navrhovanému zrušení daně z dividend, což je daň ve výši 15% z rozdělení zisku akcionářů. To by hodilo společnostem jako je Unilever a Shell, které jinak pohrozily, že v Nizozemsku nezůstanou, nebo se neusadí. Rutte vždy popíral, že chce daň zrušit kvůli určitým společnostem. Daň z dividend byla ale považována za problém především nadnárodními společnostmi se strukturou dvojího podílu. V takovém případě má společnost dva druhy akcií, které spadají pod zákony různých zemí.
Rozhodnutí Unileveru o tom, že se neusídlí v Nizozemsku, nazval Rutte zklamáním. 

Zdroj: www.nrc.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: