Samoa: Zahraniční obchod země

26. 6. 2019

 

6.1. Obchodní bilance za posledních 5 let – vývoz, dovoz, saldo – tabulka

Bilance zahraničního obchodu Somoy je dlouhodobě výrazně deficitní. V roce 2013 Samoa vyvezla zboží v hodnotě 144 mil. WST a dovezla za 851 mil. WST. Více jak polovina exportu směřuje do Austrálie a 14% směřuje na Nový Zéland. 30% dovozu pochází z Nového Zélandu, 12, % z USA, 8% z Číny a 7,2% z Austrálie. Země je tak značnou měrou závislá na oficiální zahraniční rozvojové pomoci, příjmech z cestovního ruchu a přímé finanční podpoře Samoánců žijících v zahraničí.

zpět na začátek

6.2. Teritoriální struktura – postavení v (k) EU

Import

Dovoz v roce 2013 se zvýšil o  6,5%. Hlavními dovozními položkami jsou potravinářské výrobky, nápoje, spotřební zboží, průmyslové dodávky a pohonné hmoty.

Export

V roce 2013 se vývoz snížil o 20%. Jednou z příčin snížení vývozu byl pokles v odvětví rybolovu. Ve fiskálním roce 2013-2014 se předpokládá, že příjmy z vývozu klesnou o 8,1%. Export místně vyrobeného zboží tvoří 70%, 30% je reexport. Reexport různých materiálů směřuje na Americkou Samou, Nový Zéland a Tokelau.

Obchodní výměna s evropskými zeměmi je minimální, avšak v posledních letech dochází k diverzifikaci exportu a větší orientaci na země EU, které činí 15% exportních destinací země.  

zpět na začátek

6.3. Komoditní struktura

zpět na začátek

6.4. Dovozní podmínky a dokumenty (po vstupu do EU), celní systém, kontrola vývozu

zpět na začátek

6.5. Ochrana domácího trhu

zpět na začátek

6.6. Zóny volného obchodu

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek