Sarajevo – obchodní příležitosti při rozvoji zimních sportů

4. 4. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Sarajevo – obchodní příležitosti při rozvoji zimních sportů Evropský olympijský festival mládeže, pořádaný v únoru 2019 v Sarajevu, bude stimulovat zájem o zimní sporty v Bosně a Hercegovině. Investice do rozvoje infrastruktury zimních sportovišť tak budou nezbytné. Poroste i trh s příslušnými sportovními pomůckami, oblečením a vybavením.

V Sarajevu stále rezonuje odkaz r. 1984, kdy se zde konaly zimní olympijské hry. Společnost ZOI’84, vlastněná Sarajevským kantonem, provozuje s hospodářskou ztrátou sportoviště na několika bývalých olympijských lokalitách a zdaleka nevyužívá velmi příznivých podmínek pro rozvoj zimních sportů. Potenciál je značný.

Téměř čtyři sta tisíc obyvatel hlavního města a přilehlých obcí může využívat dvě největší lyžařská střediska v zemi, Jahorinu a Bjelašnici, díky relativní blízkosti od Sarajeva i během pracovních dní. Tato střediska pomalu investují do svého rozvoje, zdaleka však nejsou využity nabízené možnosti. Necelou půlhodinu jízdy autem z centra Sarajeva je i nevelký soukromý lyžařský areál. Vlastník hledá partnery pro další rozvoj slibného projektu.

Maloobchodní nabídka lyžařských potřeb a oblečení je zatím poměrně omezená. S růstem zájmu o sjezdové a běžkové lyžování či o snowboard se dá předpokládat i růst poptávky. To je také šance pro české výrobce sportovního náčiní či oblečení.

Zájem o lední hokej či krasobruslení naráží na absolutní nedostatek ledových ploch. V Sarajevu jsou tak během zimní sezóny k dispozici pouze dvě kluziště. V České republice je velké množství společností s rozsáhlými zkušenostmi nejen s dodávkami potřebných technologií, strojů a zařízení pro provoz ledových ploch. Značnou expertízu může nabídnout i řada samotných provozovatelů takových sportovišť. České kompetence v této oblasti mohou být v Bosně a Hercegovině potenciálními investory poptávané.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Sarajevu (Bosna a Hercegovina). Autor: Ladislav Horák, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek