Saudsko-Arabský automobilový trh na vzestupu

5. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: SA - Saúdská Arábie
  • Datum zveřejnění: 04.11.2018

V několika následujících letech zaznamená trh s automobily v Saudské Arábii zajímavý růst a transformaci. Důvodem je 20% ženská populace, která donedávna nemohla řídit auta, což již nyní neplatí. Díky tomu se tak objevil potenciál 3 milionů řidiček, u niž se dá očekávat, že se do roku 2020 stanou majitelkami vozidel různých kategorií.
Tato skutečnost spolu s ekonomickými reformami, růstem cen ropy a podporou domácí spotřeby budou mít za následek růst prodeje automobilů o 8 % ročně do roku 2022. Kromě pozitivního dopadu na prodej nových aut lze očekávat v horizontu nadcházejících tří let také nárůst segmentu aftermarket, tedy prodeje náhradních dílů a komponentů.
Jen v roce 2017 tento segment vykázal hodnotu 7,4 mld. USD. V roce 2017 bylo v Saudské Arábii registrováno na 7,3 mil. vozidel. V roce 2017 se prodalo 438 tis. nových osobních vozidel a 110 tis. užitkových. Z náhradních dílů/komponentů byly nejprodávanější pneumatiky, které se podílely na celkovém prodeji z 30 % a vykázaly hodnotu 2,2 mld. USD za rok 2017. Zajímavým veletrhem je ATUTOMECHANIKA Jeddah, organizovaná Messe Frankfurt, která se v příštím roce uskuteční v únoru, 26. až 28.
Do roku 2020 bude na saudských silnicích přibližně 10 mil. vozidel, z nichž bude 6,5 mil. vozidel osobních. Lze tedy očekávat i stále rostoucí poptávku po náhradních dílech a souvisejícím servisu, segment poroste o 6 % ročně a vykáže hodnotu 9,8 mld. USD v roce 2022.
Mnohé z těchto příležitostí lze očekávat předně v regionu Madinah a Makkah, kde je očekáváno, že více jak 1 mil. žen usedne do roku 2020 za volant. Významní hráči na trhu již na trend reagují, budují speciální showroomy pouze pro ženy, autoškoly určené výhradně pro ženy a speciální pobočky pojištění obdoby „povinného ručení“, výhradně pro ženy.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji
Zdroj: https://www.arabianbusiness.com 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: