Šesté kolo vyjednávání o novelizaci Severoamerické dohody o volném obchodu NAFTA

1. 2. 2018

  • Země: MX - Mexiko
  • Datum zveřejnění: 01.02.2018

Hlavním úspěchem montrealských jednání bylo dosažení dohody týkající se korupce, která zahrnuje mechanismy vzájemné spolupráce států v boji proti podobným trestným činům. Na závěr montrealského zasedání došlo k odhlasování sedmého kola vyjednávání, které proběhne na konci února v Mexico City a o 3 až 4 týdny později ve Washingtonu. Hlavními tématy mexického schůzky jednotlivých představitelů zemí by měla být telekomunikace, digitální obchod, farmaceutický, chemický a kosmetický průmysl či problematika pracovních práv a podmínek v Mexiku. 

Mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo, jeden z účastníků schůze reprezentantů zemí NAFTA, připouští komplikovanost určitých témat, která je potřeba ještě projednat, avšak stále věří tomu, že by jednání být ukončena v původním termínu 31. 3. 2018, nejpozději pak v červenci. Nicméně nevylučuje ani variantu, že by se mohla protáhnout až do roku 2019, a to kvůli letošním prezidentským volbám v Mexiku.

Ta nejdůležitější témata, kvůli nimž USA zvažuje odstoupení od smlouvy, však doposud dořešena nebyla. Týká se to zejména požadavků Trumpovy administrativy o procentuálním navýšení podílu severoamerických automobilek na výrobě vozidel a návrhu, aby polovina všech automobilových komponentů členů NAFTA byla severoamerického původu. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Financiero

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: