Severní Makedonie nabízí výhodné podmínky pro podnikání

5. 9. 2019 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu se budou moci české firmy seznámit s podmínkami k podnikání a pobídkami v Severní Makedonii. Prezentace se bude konat u příležitosti návštěvy oficiální delegace Severní Makedonie vedené místopředsedou vlády pro ekonomiku Kočo Angjuševem na MSV v Brně. V delegaci budou také ministr hospodářství Krešnik Bekteši a ministryně bez portfeje Zorica Apostolska.

8. října 2019
9:00 hodin
Mezinárodní strojírenský veletrh
sál S, pavilon E

Makedonie je řazena mezi „nové obchodní ráje v Evropě“. Poskytuje 100% zahraniční vlastnictví, 0 % daň z příjmu právnických osob, symbolické nájmy, dotace až do výše 500 000 EUR na stavební náklady, dostupnost kvalifikované pracovní síly, školení a granty na vytváření pracovních míst. Firmu registrují už za 4 hodiny. Severní Makedonie má zaveden modernizovaný digitalizovaný katastr, elektronický systém pro placení daní.

Díky liberalizovanému vízovému systému s EU k cestám do Severní Makedonie stačí „jen občanka“. Dohoda o stabilizaci a přidružení s EU dává Makedonii bezcelní přístup na evropské trhy pro drtivou většinu zboží a naopak. Díky dohodám o volném obchodě je možné bezcelně obchodovat také s Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Kosovem а Černou Horou, dokonce i s Tureckem a Ukrajinou.

Například investoři v technologických zónách pak mají nárok na desetiletou daňovou úlevu ze zisku a daně z příjmů právnických osob, 100% snížení daně z příjmů fyzických osob na dobu až 10 let. Investoři jsou osvobozeni od placení daně z přidané hodnoty při dovozu a obchodování zboží ve svobodných pásmech, od placení cla za vybavení, stroje a náhradní díly a od placení spotřebních daní místním municipalitám a poplatků za povolení k využívání pozemků. Mají možnost bezplatného připojení k zemnímu plynu, vodě a kanalizaci.

Pozemky ve volných zónách v Makedonii jsou k dispozici k dlouhodobému pronájmu po dobu až 99 let za koncesní ceny. Vláda dokonce podpoří růst kapitálových investic a výnosů s návratností 10 % investičních nákladů na nové stroje a zařízení nebo investice do budov a pozemků až do výše 1 milionu euro během pětiletého období.

Pro další informace kontaktujte obchodní úsek ZÚ Skopje (Bohuslav_Zavadil@mzv.cz, mia_pavlovska@mzv.cz).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek