Škoda Electric uspěla s trolejbusy v Rumunsku

14. 2. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Škoda Electric uspěla s trolejbusy v Rumunsku S ohledem na zastaralost vozového parku v mnoha rumunských městech zde existuje značný potenciál pro budoucí dodávky dopravních prostředků, technologií a komponentů pro městskou dopravní techniku a všeobecně také pro logistiku. Společnost Škoda Electric zajistila, díky vhodně vytipované oborové příležitosti, exportní zakázku formou dodání 17 kusů trolejbusů pro přístavní město Galaţi.

V rumunských městech existuje značný potenciál pro české společnosti při budoucích dodávkách dopravních prostředků, moderních technologií a komponentů pro městskou dopravní techniku, jako jsou tramvaje, příměstské vlaky, kolejová infrastruktura a všeobecně také pro logistiku včetně parkovacích systémů nebo prodejních automatů. Rumunsko má hlavně zájem o tzv. „zelenou dopravu“, k čemuž má pomoci nově přijatý zákon o podpoře tohoto druhu dopravy.

Nová zákonná úprava ukládá úřadům místní samosprávy nákup ekologických prostředků veřejné dopravy. Elektrické dopravní prostředky tak budou muset představovat nejméně 30 % budoucích akvizic veřejné dopravy uskutečněných obcemi. Rovněž dopravní podnik Transurb ve městě Galaţi plánuje další obnovu vozového parku, stejně jako rozvoj související infrastruktury.

V případě společnosti Škoda Electric se nejedná o první kontrakt pro dopravní podniky v Rumunsku. Plzeňská společnost kromě dodávek pro město Galaţi dodala v minulosti trolejbusy do měst Temešvár a Baia Mare. V případě Galaţi se jedná o dodání sedmnácti vozidel typu Škoda 26Tr.

Trolejbusy mají komfortní výbavu, disponují klimatizací, mají moderní informační systém s kamerami a automatickým počítáním cestujících. Pro dopravce bude provoz nových trolejbusů výhodný z ekologického i ekonomického hlediska. Trolejbusy jsou totiž vybavené superkapacitory, které umožňují rekuperaci brzdné energie ve vozidle a tím se sníží celková spotřeba vozu.

Slavnostní předání trolejbusů plzeňské Škodovky se uskutečnilo dne 13. února 2018 ve vozovně dopravního podniku Transrub Galaţi za účasti velvyslance České republiky v Rumunsku Vladimíra Válkyho, ředitele pro prodej ze Škody Electric Pavla Kucha, zástupců dopravního podniku, představitelů města a župy, redaktorů TV a hlavních deníků. Předání nových trolejbusů Škoda 26Tr pokřtil český velvyslanec předáním symbolického klíče s nápisem ŠKODA.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bukurešti (Rumunsko). Autor: Milan Peprník, rada-vyslanec.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek