ŠKODA v Tunisku

11. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - ŠKODA v Tunisku Přes ekonomické problémy, kterým mladá tuniská demokracie čelí, se ŠKODA Auto v Tunisku daří, koncesionář Ennakl Automobiles otevřel v listopadu 2017 v Tunisu nový showroom, prodej 800 vozů ročně zajišťuje společnosti solidní pozici na místním trhu, koncesionář organizuje marketingové akce a v ulicích je vidět čím dál více škodovek a během prázdnin i ze sousedního Alžírska.

Tunisko čelí propadu prodejů automobilů, který postihl i značku ŠKODA (-12,7 %), důvodem je pokles kurzu dináru, růst daní a cla. Pro rok 2018 je devizově zajištěn dovoz 700 škodovek (celá VW group 7000), roli strážce devizové rezervy sehrává Centrální banka Tuniska, která udržuje rovnováhu devizových příjmů a výdajů stanovováním dovozních kvót automobilů. Cestou, jak se kvót zbavit, je zahájit vlastní automobilovou výrobu v zemi.

Výhodnost domácí výroby je zřejmá, jak dokazuje alžírský příklad. Alžírsko s počtem asambláže 6 000 vozů ŠKODA v roce 2018 s výhledem 15 000 v roce 2019 dociluje růstu prodeje v prvním pololetí o 25 % proti srovnatelnému období 2017. Tunisko buď zvolí alžírský model asambláže vozidel, například  ŠKODA, které bude vyrábět pro domácí trh a vymaní se z dovozních kvót, nebo půjde cestou velkých ambicí a zahájí ve spolupráci se značkou MG, Morrice Garage v nově postavené továrně zaměstnávající 10 000 dělníků výrobu určenou pro export (MG  prodává v Tunisku 400 vozidel dovezených z Číny).

Koncesionářem VW group je Ennakl Automobiles, kterého každý zná podle moderního zeleně zářícího showroomu, otevřeného v listopadu 2017. Ennakl Automobiles organizuje marketingové akce a fotografie z jedné z nich v obchodním domě Carrefour je uvedena jako ilustrační, kolem vozidel je vždy plno. V Tunisku se prodává Fabia, Octavia a Karoq.

Prospekt s cenami Octavia a Fabia:  Ceník pro Tunisko (867 kB)

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tunisu (Tunisko). Autor: Ing. Pavel Černý, CSc., e-mail: commerce_tunis@mzv.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek