Slavnostní znovuotevření budovy velvyslanectví v Londýně

29. 11. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Slavnostní znovuotevření budovy velvyslanectví v Londýně Po dlouho očekávané dvouleté rekonstrukci se v pátek 24. listopadu 2017 uskutečnilo slavnostní znovuotevření budovy velvyslanectví České republiky v Londýně. Budova se na celý večer proměnila v galerii, která představila současnou generaci českých umělců, včetně světelné show zvýrazňující architektonické prvky budovy, vycházející hvězdu české pop-music Lenny, barmanské vystoupení Pavla Tvaroha a improvizované divadelní představení Františka Skály a Petra Nikla.

Mezi zpřístupněnými prostory, kde probíhaly jednotlivé umělecké prvky večera, mimo reprezentativních prostor velvyslanectví patřily například zrekonstruované podzemní kino, venkovní terasa se zahradou a garáž budovy.

Slavnostní událost zahájili svými proslovy velvyslanec Libor Sečka, Lord Anderson of Swansea a náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Zúčastnilo se přibližně 500 hostů, byli mezi nimi zástupce ředitele BBC Radio Graham Ellis, děti Sira Nicholase Wintona Barbara a Nick, John Mucha (vnuk Alfonse Muchy), malíř Alex Sádlo, Lady Milena Grenfell-Baines, velvyslanci, obchodní partneři a sponzoři velvyslanectví, představitelé krajanských spolků, britští přátelé velvyslanectví a mnoho dalších.

Pohoštění zahrnovalo typická česká jídla, pivo Pilsner Urquell, moravská vína a také míchaný nápoj Beton (becherovka s tonikem), který letos slaví 50. výročí. Světově uznávaný český barman Pavel Tvaroh ho originálně servíroval ze stavební míchačky.

Zrekonstruovaná budova hostí nejen zastupitelský úřad, ale i kanceláře Českého centra a agentur CzechTourism, CzechInvest, CzechTrade.

Budova velvyslanectví České republiky v Londýně z roku 1970 je tributem tehdy avantgardnímu brutalistickému stylu, v roce 1971 získala prestižní cenu RIBA (Royal Institute of British Architects). V tehdejší době šlo o moderní architektonický tvůrčí počin, pokus osvobodit se od socialistického realismu a přihlásit se k moderním světovým trendům v architektuře. Tento trend stvrdila například spolupráce s britským architektem Robertem Matthewem, autorem Royal Festival Hall.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek