Slibná prospekce: zemní plyn jako nová exportní komodita Maroka

10. 4. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Slibná prospekce: zemní plyn jako nová exportní komodita Maroka Britská společnost Sound Energy díky provedeným průzkumným pracím ve východním Maroku (provincie l'Oriental) potvrdila, že se ve zmíněné oblasti nachází několik desítek mld. metrů krychlových zemního plynu. Své plány týkající se případného zahájení těžby se chystá oznámit do konce roku 2018.

Další těžařský obr, též britská SDX Energy, oznámila objevení několika nalezišť v marockém regionu Gharb ležícím na severu země (severovýchodně od Rabatu, resp. severozápadně od Meknesu). Stane se novým vývozním artiklem Maroka zemní plyn? S případným rozvojem těžby se pojí další investiční příležitosti, mj. pro české firmy.

Dle marockého ONHYM (tj. Národního úřadu pro těžbu uhlovodíků a doly) a Ministerstva energetiky obě zmíněné britské společnosti veřejně deklarovaly svůj zájem o účast v tendrech, jejichž vypsání mělo původně proběhnout v prosinci 2017, nicméně byly odloženy na červen 2018.

Celkem 95 firem se však již zapojilo do jiného programu s názvem „Gas to Power“, který spadá pod křídla ONEE (tj. Státního úřadu pro elektřinu). Jím vypsané tendry jsou zaměřeny primárně na prospekční činnost či přípravné konstrukční práce a navazují na výroční zprávu ONHYM z roku 2016, která optimisticky hovoří o Gharb, Meskala, Tendrara a Essaouira, kde se má ukrývat zmíněné přírodní bohatství.

Maročané v současnosti kromě regionu Tendrara (ležící v l´Oriental) s největším příslibem ve vztahu k nalezištím zemního plynu plánují posílení vlastní energetické soběstačnosti. V samotné Tendrara se mají dle průzkumu realizovaného Sound Energy nacházet zásoby 18 mld m3 zemního plynu. Rozhodnutí společnosti o případném spuštění těžby včetně podání žádosti pro získání příslušné licence od marockých úřadů má dle vedení firmy padnout před koncem roku 2018.

Druhá britská společnost, která dosud ze všech zahraničních zájemců pokročila nejdále, SDX Energy, se intenzivně zajímá o získání koncese pro lokalitu v Lalla Mimouna (region Rabat-Salé-Kenitra); dne 20. 3. 2018 zahájila v této oblasti prospekci a závazné výsledky očekává v závěřu druhého trimestru 2018.

SDX Energy je současně dosud jediným zájemcem, který veřejně oznámil záměr ucházet se o zakázky spojené s budováním příslušné infrastruktury pro těžbu zemního plynu, jeho zkapalněním a následnou přepravou. Jednou z největších příležitostí, o níž se aktuálně ve veřejném prostoru hovoří, je budování dalšího výrobního závodu automobilky PSA v Kenitra (vzdálené cca 47 km od Rabatu) s názvem Kenitra Automotive City, jehož provoz má být kompletně zajištěn díky zemnímu plynu. ONHYM v současné době zadává vypracování topografické studie pro tuto lokalitu.

Výhledově lze v krátkodobém či střednědobém horizontu očekávat vypsání tendrů pro další průzkumné vrty, případně zahájení těžebních prací v lokalitách, které se ukazují být perspektivními. Nelze vyloučit, že se relativně brzy objeví např. nabídka k účasti v tendru ke zbudování stanice na zkapalněný zemní plyn apod.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko). Autorka: Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek