Sociální pojištění: Ušetří rodiče více dětí? Babiš je proti, lidovci a ČSSD pro

21. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Čím více dětí, tím nižší odvody na sociální pojištění. Takový je znovu oprášený plán ministerstva práce a sociálních věcí, které s nápadem přišlo už v roce 2015. Nyní je opět na stole.

Sleva, která se týká zaměstnanců i OSVČ, má být bonusem za výchovu dětí. Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou podporuje její ČSSD i lidovci, pro které jsou rodiny s dětmi prioritou. Jednoznačně proti je ministr financí Andrej Babiš a také parlamentní opozice.

Pokud by vláda plán schválila, bezdětní by platili do státní kasy na důchod stejně jako dnes, tedy 6,5 procenta z hrubé mzdy. Také pro rodiče s jedním dítětem by zůstala výše pojistného stejná jako dnes. Rodiče dvou dětí by ale z hrubé mzdy ušetřili 1,5 procenta navíc (viz tabulku). Například ze 30 tisíc by odvedli státu na penzi pouze 1500 korun.

Zajímavostí je, že zaměstnanci, kteří mají čtyři a více dětí, by na zálohách podle nové legislativy nezaplatili z hrubé mzdy ani korunu, všechny odvody na důchod za ně uhradí zaměstnavatel.

Počet dětí ve společné domácnosti 0 1 2 3 4 děti
Sazba důchodové pojištění – zaměstnanec 6,5 % 6,5 % 5,0 % 2,5 % 0,0 %

Novela zákona ovšem zajímá i živnostníky.

Pojistné se má snížit i osobám samostatně výdělečně činným, které už několik let platí 29,2 procenta z vyměřovacího základu (28 procent na důchodové pojištění a 1,2 procenta na politiku zaměstnanosti). Rodiče dvou dětí by odváděli 27,7 procenta, rodiče tří dětí 25,2 procenta a čtyř a více dětí jen 22,7 procenta.

Jak se vypočítávají zálohy na sociální pojištění, si přečtěte v článku Živnostníci opět zaplatí vyšší zálohy na pojištění na BusinessInfo.cz.

„Lidé, kteří mají děti, investují do budoucí generace plátců důchodů. Není to jen otázka rodin samotných, ale celé společnosti,“ zdůvodňuje návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky jde o klíčovou změnu, která může změnit důchodový systém. „Pro nás je to priorita,“ doplňuje ministr zemědělství.

Co v oblasti sociálního zabezpečení aktuálně platí, si přečtěte v textu V roce 2015 se oblast sociálního zabezpečení zásadně nemění na BusinessInfo.cz.

Návrh se nelíbí ministrovi financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. „Proč bychom měli handicapovat rodiny, které děti nemají, nebo mají jen jedno dítě?“ ptá se Babiš. Odmítá také to, aby rodič se čtyřmi potomky neodváděl státu ze svého na důchod ani korunu. „S tím nesouhlasíme. Nechápu, proč se s tím přichází, když jsme se dohodli, že podpoříme rodiny hlavně daňovými slevami,“ doplňuje ministr financí.

Vláda zatím rozhodnutí odložila, lidovci jsou ale odhodláni udělat všechno pro to, aby návrh prošel. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by neměli být pracující rodiče „finančně trestáni státem a řádnou výchovu dalších generací“.

Zatímco loni tuto změnu apriorně neodmítala opoziční TOP 09, dnes návrh kritizuje. Kalouskova strana navrhuje snížit odvody všem bez výjimky. Rodiny s dětmi pak chce podporovat spíše formou daňových zvýhodnění a bonusů.

Autor původního návrhu Otakar Hampl z vládní komise už před rokem uvedl, že by dopady na peněženku u rodin s více potomky byly poměrně významné. Domácnost s průměrným příjmem a dvěma vyživovanými dětmi by si měla měsíčně polepšit zhruba o 680 korun (slevu dostanou oba rodiče), rodina se čtyřmi dětmi by ušetřila dokonce více než 2900 korun za měsíc.

Rodičům by se ani v případě, že odvedou na důchod méně peněz než jejich bezdětní vrstevníci, nijak nezkrátí výše budoucích penzí. Měli by od státu dostat stejně jako ostatní, a to pouze s ohledem na počet odpracovaných let, respektive let, kdy odváděli peníze na důchodové pojištění.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek