Spolupráce ČR a Korejské republiky se prohlubuje

31. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Jižní Korea má čím dál větší zájem o sblížení s Českou republikou. Korejští studenti se učí česky, korejské páry se berou v Praze, v Soulu dokonce vyrostla kopie Staroměstské radnice. Podpořit obchod s asijskou zemí vyrazila mise vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Když uvedla jihokorejská televize SBS v roce 2005 romantický seriál Milenci v Praze, byla to ve východoasijské zemi kulturní událost sezony. Seriál trhal rekordy ve sledovanosti, a protože byl natáčen skutečně v Praze, stal se pravidelnou reklamou na Českou republiku. I to přispělo k obrovskému růstu popularity Česka u nastupující generace Jihokorejců v posledních letech. Jako podhoubí pro obchodní spolupráci zafungovala právě obliba české kultury či turistických cílů.

Jen letmý výčet toho, co všechno dnes Jihokorejci z české kultury znají a milují, je udivující a potěšující zároveň. Na jedné z univerzit v hlavním městě Soulu například studuje v současnosti na 140 Korejců bohemistiku. Po absolvování oboru umějí plynule česky a mnozí z nich počítají s tím, že budou trvale žít a pracovat v Česku.

Jihokorejci také obdivují nejen českou klasickou hudbu, ale dokonce i moderní muzikály. Například Tři mušketýři skladatele Michala Davida nebo muzikál Hamlet Janka Ledeckého se dočkaly v Koreji stovek repríz a vydělaly miliony dolarů. V metropoli Soulu zase vyrostla dokonalá kopie pražské Staroměstské radnice, která je vyvedena v 60 procentech původní velikosti a sídlí v ní mimo jiné tradiční česká restaurace. Starší Korejci mají rádi české pivo, děti zase pohádkovou figurku Krtečka. Pro Korejce je nyní Praha vysněným historickým a romantickým městem, kam se mladé páry jezdí brát. Ze všech národů, které směřují do České republiky, rostl loni nejvíc právě zájem turistů z Jižní Koreje.

Obchod ČR s Korejskou republikou

Obchod ČR s Korejskou republikou (v milionech dolarů)To všechno se stalo ideální předehrou i pro obdobný boom v obchodu mezi oběma zeměmi. Za poslední dekádu jeho objem vzrostl čtyřnásobně a v roce 2013 měl už celkovou hodnotu 3,7 miliardy dolarů. Jižní Korea se tak nenápadně vypracovala na třetího největšího českého obchodního partnera mimo Evropu - po Spojených státech a Číně. Od roku 2006, kdy automobilka Hyundai otevřela svou továrnu v Nošovicích, jsou také Jihokorejci stále důležitějšími investory na české půdě. Investovali tu už celkem více než 55 miliard dolarů a další mamutí projekty zahájí v letošní sezoně.

Zatím je ale celý tenhle boom přece jen trochu jednostranný. Stejně jako povědomí Jihokorejců o Česku je možná trošku větší než povědomí řadového Čecha o Koreji, i v byznysu zatím dominují Asijci. Český vývoz do Korejské republiky dosáhl v roce 2013 zhruba půl miliardy dolarů, což je jen necelá sedmina celkového vzájemného obchodu.

Dobrá zpráva ale je, že rovněž český vývoz v poslední době roste. V roce 2011 totiž Korea zrušila mnohá cla a administrativní překážky pro výrobky z Evropské unie, což export zjednodušilo. A letos přicházejí pro obchod další impulzy. Agentura CzechInvest v těchto dnech otevírá svou pobočku v Soulu. A nové zakázky pro české firmy by měly přijít v návaznosti na únorovou podnikatelskou misi do Soulu a pusanu, kterou vedl český premiér Bohuslav Sobotka.

V investiční zóně postaví Češi pivovar

Velký kontrakt uzavřela při misi společnost Český porcelán Dubí, pro niž je Jižní Korea největším mimoevropským odbytištěm. Uzavřená smlouva jí garantuje, že Korejci odeberou v následujících pěti letech každoročně porcelán nejméně za milion dolarů.

Další velký obchod rozjíždí firma Silverline Capital, která podepsala memorandum o porozumění jménem své nově založené dceřiné společnosti Gold of Prague. Za korejskou stranu memorandum stvrdila zóna rozvoje investic Foodpolis v provincii Jeolla, dále zástupci korejského ministerstva zemědělství, potravin a venkova a představitelé regionu. Česká firma se v zóně zapojí do stavby pivovaru. „Velikost investice dosahuje 150 milionů korun a vytvoří zhruba 30 pracovních míst. Pivovar bude plně využívat české technologie a české suroviny," uvedl pro Hospodářskou komoru ČR Lukáš Mikeska, výkonný ředitel firmy.

Podnikatelská mise měla i členy z oboru IT. „Účast v misi nám umožnila setkání s top managementem největších korejských výrobců spotřební elektroniky, získání jejich zájmu o celý středoevropský region a připravení půdy pro zajímavé obchodní projekty," uvedl Jaromír Řánek, ředitel rozvoje vztahů společnosti Alza, která podniká v prodeji počítačů a elektroniky.

Na vědeckou spolupráci zacílilo Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně. „V Soulu jsme podepsali memorandum s organizací Korean Brain Research Institute o společném výzkumu v oblasti léčby Alzheimerovy choroby. Spolupráce se týká mimo jiné výměny studentů a sdílení finanční podpory," uvedl ředitel centra Stokin Gorazd.

Dvě automobilové velmoci

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky jsou další příležitosti ke spolupráci vedle automobilového průmyslu také ve zbrojním či jaderném průmyslu. „Padesát milionů obyvatel v Korejské republice vytváří velmi zajímavý trh pro řadu našich firem. Je tady šance pro potravinářské firmy, export českého piva do Koreje. Je tady podle mého názoru šance i pro české technologické firmy a pro firmy v oblasti obranného průmyslu. Korea má velkou armádu, má poměrně významný obranný rozpočet a počítá s tím, že bude tyto finanční prostředky vynakládat i v příštích letech," řekl při návštěvě český premiér.

Jižní Korea je pro Česko do budoucna mimořádně perspektivním obchodním spojencem. Země, která byla ještě v devadesátých letech podceňovaným trhem, je dnes jedním z největších světových vývozců a investorů. A pro partnerství s českým byznysem předurčuje Koreu i mnoho rysů její ekonomiky. Také stojí podobně jako ta česká na výrobě aut, pneumatik, moderních strojů, elektroniky a v neposlední řadě na produkci piva.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek