Srbsko plánuje zvýšení skladovací kapacity zásobníku plynu v Banatskom dvoru

22. 12. 2017

  • Země: CS - Srbsko
  • Datum zveřejnění: 22.12.2017

Podle vyjádření ministra hornictví a energetiky Srbska Aleksandra Antiće bude v nadcházejících měsících rozhodnuto o zvýšení skladovací kapacity zásobníku plynu v Banatskom Dvoru, a to ze současných 450 milionů krychlových metrů na 750 milionů metrů krychlových, tedy o cca 65 %.

V uplynulých dnech projednávala v Moskvě srbská delegace vedená prezidentem Aleksandarem Vučićem s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a zástupci Gazpromu spolupráci v oblasti energetiky.

Podle Antiće bylo dojednáno, že přebytečný plyn z turecké větve plynovodu bude převzat do Bulharska a dopravován dále přes Srbsko do Rakouska a Maďarska. Srbsko chce využít této příležitosti a stát se tranzitní zemí pro zemní plyn. Předchozí dohoda s Gazpromem stanovila, že veškeré množství plynu dovezeného z Ruska musí být spotřebováno v Srbsku.

Během jednání podepsaly Srbijagas a Gazprom přílohu smlouvy, která prodlužuje dodávky plynu do Srbska až do roku 2025. Předpokládají se také další dodávky ruského plynu pro Srbsko přes srbsko-maďarskou hranici, čímž se zvýší energetická bezpečnost Srbska.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře v Bělehradu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: