Stát neumí přehledně zveřejňovat informace o veřejných zakázkách, dělají to za něj firmy

30. 10. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Transparentní upozorňování na zakázky státu, obcí či krajů je v Česku stále v plenkách. Zveřejňování informací o malých zakázkách není dosud povinné, přestože celkově tvoří nejméně polovinu všech veřejných zakázek. Informování o těch zbývajících je nepřehledné, takže roli státu začaly suplovat soukromé společnosti.

Veřejné zakázky představují pro tuzemské firmy jeden z nejvýznamnějších zdrojů příjmů. Například jen ve stavebnictví bylo loni zadáno 5631 veřejných zakázek za 116,9 miliard korun.  Přestože se o transparentnosti veřejných zakázek diskutuje již několik let, jejich největším nedostatkem zůstává, že se o nich potenciální zájemci často nedozvědí vůbec, popřípadě ne dostatečně včas, aby mohli podat nabídku.

S odstraněním tohoto nedostatku by měl pomoci projekt ÚředníNástěnka.cz, jehož cílem je shromáždit všechny veřejné zakázky na jednom místě, setřídit je a umožnit jejich snadné vyhledávání.

Firmy na na internetu naleznou týdně více než tisíc nových zakázek podlimitního a malého rozsahu. Zveřejnění zakázky na portálu přináší státní správě více nabídek dodavatelů a minimalizuje tak prostor pro korupci.

Za službou stojí česká společnost B2M.CZ, která se oboru elektronických poptávek věnuje již více než deset let. „Jedná se nejčastěji o nabídky od městských a obecních úřadů nebo škol, které poptávají cokoliv od kancelářského vybavení po řemeslníky na opravu fasády budov,“ popisuje nejčastější podobu zveřejněné podlimitní zakázky ředitel B2M.CZ Otto Kočí. Podlimitní přitom neznamená zanedbatelná, protože podle statistik se průměrná hodnota jedné podlimitní zakázky pohybuje nad hranicí jednoho milionu korun.

Polovina výdajů jde na malé zakázky

Výběrová řízení malého rozsahu pro zakázky do dvou nebo do šesti milionů korun přitom představují jednak velkou příležitost pro malé a střední firmy, zároveň podstatnou část celkových veřejných výdajů. „Nejde o maličkosti, z celkových zhruba půl bilionu korun ročních výdajů na veřejné zakázky připadá na tyto zakázky dobrá polovina,“ zdůrazňuje Daniel Weinhold z Platformy pro transparentní veřejné zakázky.

Zásadní problém přitom vidí v tom, že pro tento typ zakázek není centrálně stanovena vůbec žádná povinnost uveřejňování. „Je čistě na dobrovolném rozhodnutí jednotlivých zadavatelů, zda pro tyto zakázky vůbec něco uveřejní a kde. V návrhu nového zákona o zadávání veřejných zakázek, který míří do vlády, přitom žádná povinnost uveřejňování pro tyto zakázky nadále není,“ zdůrazňuje Daniel Weinhold.

Pro veřejné zakázky nad hranicí „veřejných zakázek malého rozsahu (VZMR)“, tedy nad hranicí 2 milionů korun pro dodávky a služby, respektive 6 milionů korun pro stavební práce, je zajištěný „centralizovaný“ přístup k informacím prostřednictvím Informačního systému veřejné správy (ISVZ), resp. Věstníku veřejných zakázek, který je jeho součástí.

Firmy si však dlouhodobě stěžují na jeho nepřehlednost, případně na to, že uvádí méně informací, než stránky soukromých firem věnované veřejným zakázkám. „Soukromé subjekty, zabývající se vyhledáváním veřejných zakázek, v této činnosti suplují stát, který by v ideálním případě měl všem zájemcům o veřejné zakázky bezplatně poskytovat kvalitní vyhledávací nástroj, kde přehledně naleznou všechny nabízené veřejné zakázky,“ podotýká Miroslav Diro z odboru vnější komunikace Hospodářské komory.

„Pokud stát není schopen vhodný vyhledávací nástroj zájemcům poskytnout, je logické, že se toho chopily soukromé subjekty,“ dodává Miroslav Diro.

Protože veřejné zakázky nejsou samy o sobě automaticky kategorizovány, za projektem ÚředníNástěnka.cz stojí práce desítek lidí. Operátoři získávají informace z úředních desek a denně aktualizují přehled z celé republiky. Registrovaným uživatelům je následně rozesílají emailem podle zvolených parametrů jako je region nebo obor zakázky. Firmy, které se zaregistrují k zasílání relevantních veřejných zakázek podle oboru nebo regionu, získávají veřejné nabídky emailem. Za placenou, roční registraci firmy podle typu služby platí od 8990 do 13 990 korun.

Stát šetří miliardy ročně

Díky tomu jsou informace o zakázkách dostupnější než dříve, a tím pádem roste i počet nabídek. Státní správa díky projektu šetří miliardy korun ročně a pro tisíce firem to vytváří nové obchodní příležitosti. „Některé firmy jsme přitom na začátku spolupráce museli přemlouvat, aby se do projektu registrovaly, protože nevěřily tomu, že veřejné zakázky nejsou předem vyhrané. To je jeden z hlavních přínosů naší práce – minimalizujeme prostor pro korupci,“ dodává Kočí.

Do výběrového řízení k veřejné zakázce se může zapojit každá firma, kategorie pokrývají oblasti, jako jsou IT produkty a služby, nábytek, oděvy, potravinářství, stavebnictví, zemědělství a desítky dalších, které zahrnují různé typy služeb a průmyslu. V současnosti jich webový server registruje přes osm tisíc. „V loňském roce jsme se účastnili 40 výběrových řízení a uspěli jsme v šesti z nich,“ sdělil majitel firmy Ward Co Jan Adámek.

Podle podnikatelů jsou podobné projekty užitečné. „Hospodářská komora České republiky podporuje každou snahu usnadnit podnikatelům přístup k veřejným zakázkám. Úřední nástěnka a podobné soukromé projekty, které slouží k vyhledávání veřejných zakázek, tuto roli beze sporu plní. Tyto projekty vedou k větší transparentnosti v oblasti veřejných zakázek, neboť v praxi se často stává, že se podnikatelé ani nedozvědí o skutečnosti, že pro ně potenciálně zajímavá veřejná zakázka byla vypsána,“ potvrzuje Miroslav Diro.

Stát by podle Hospodářské komory neměl na svou roli při přehledném zveřejňování informací rezignovat. „Za ideální stav považujeme situaci, kdy by byl dostačující Informační systém o veřejných zakázkách provozovaný Ministerstvem pro místní rozvoj. Ten má však velké množství nedostatků, což dokazuje i skutečnost, že si řada firem raději platí soukromé subjekty poskytující nástroje k vyhledávání veřejných zakázek,“ podotýká Miroslav Diro.

Sama Hospodářská komora provozuje vlastní vyhledavač veřejných zakázek (komora.najdivz.cz).

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek