Stavební projekty GCC dosahují hodnoty více než $2tn

13. 3. 2018

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 13.03.2018

Stavebnictví je největším odvětvím, které se může pochlubit hodnotou $1tn ve velkých a malých projektech. Doprava je druhá - 447 miliard dolarů. Energie je na třetím místě ve výši přibližně 224 miliard dolarů. Tyto údaje pocházejí z projektů MEED a byly uvedeny ve zprávě společnosti Deloitte.
Vedoucí společnosti Deloitte Middle East, uvedla: "Práce na regionálních projektech bude podle průzkumu společnosti MEED odhadovat na více než $2t.
Dubaj bude i nadále trhem zaměřeným na základní infrastrukturu potřebnou pro dosažení úspěchu Expo 2020, přičemž v dohledné budoucnosti bude v Saúdské Arábii dokončeno několik rozsáhlých projektů s rozsáhlým využitím.  Na tyto projekty je nutno jasně vyčlenit finanční prostředky pro každý projekt a projekty by měly být hodnoceny z hlediska jejich proveditelnosti a celkových životních nákladů, aby zajistily, že tyto investice mohou přinést požadovanou návratnost investic a budou postaveny za přiměřené kapitály.

Dubaj
Mezi stavebními projekty Dubaj zastává své jasné místo ve stavebního sektoru GCC díky velkému množství projektových příležitostí, které se týkají i ostatních regionálních trhů. Rozpočet UAE na rok 2018 to odráží, přičemž 21 % kapitálu je vyčleněno na investice do infrastruktury.
V hlavním městě Spojených arabských emirátů v Abú Dhabí by se měly podle agentury Deloitte vrátit k výstavbě dva dopravní projekty - metro Abu Dhabi a železniční síť Etihad - po jejich odložení v roce 2016.

Saudská Arábie
Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie chce zvýšit příspěvek hrubého domácího produktu (HDP) v soukromého sektoru na 65 %, existuje plán privatizace projektů a jejich realizace prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého sektoru. V Saudské Arábii jsou plánovány také projekty s rozsáhlým využitím. The Ministry of Housing také údajně prozkoumává projekt financovaný vládou na vybudování 100 000 domácností v příštích sedmi letech.

Kuvajt
Kuvajt, požehnaný obrovským ropným bohatstvím, se podle Deloitte zaměří na PPP, pokud jde o budoucí stavební projekty. Mezi hlavní projekty patří metro v hodnotě 7 miliard dolarů v rámci hlavního města Kuvajt City a nová rezidenční výstavba za téměř 14 miliard dolarů, které se bude moct pochlubit 35 000 bytovými jednotkami.

Omán
Omán a Bahrajn mají poměrně malé projekty ve srovnání s některými jinými středo-východními obry. Prvotní tvrzení společnosti Deloitte bylo "výrazně ovlivněno" poklesem cen ropy, ale Omán se může pochlubit klíčovým projektem: průmyslovo-ekonomickou zónu ve výši 10 miliard dolarů.

Bahrajn
V Bahrajnu je klíčovým stavebním projektem výstavba 115 km železniční sítě. Očekává se, že projekt započne ke konci roku. Kromě toho se plánuje výstavba dvou projektů s rozsáhlým využitím: Marsa Al Seef (2,5 miliardy dolarů) a Bander Al Seef (2,7 miliardy dolarů).

Dobrou zprávou však je, že Blízký východ bude pokračovat v rozvoji trhu infrastrukturních projektů poháněnými ekonomickými potřebami a řadou iniciativ, mezi něž patří Saudi Vision 2030, Abu Dhabi Economic Vision 2030, Dubai Plan 2021 a Qatar National Vision 2030.

Source: http://www.constructionweekonline.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Dubaj.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: