Stopka rozestavěnému letišti v Ciudad de México

6. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: MX - Mexiko
  • Datum zveřejnění: 06.11.2018

Ciudad de México nutně potřebuje nové mezinárodní letiště, které by uspokojilo rostoucí požadavky na osobní i nákladní přepravu. Kapacitu stávajícího letiště Benita Juáreze, které už několik let nestačí uspokojovat poptávku, nelze navýšit, protože letiště stojí uprostřed městské zástavby. Vláda Enrique Peña Niety proto v roce 2015 začala na vyschlé laguně jezera Texcoco nedaleko za městem stavět zbrusu nové letiště, které má být šest krát větší než Juárez, a také druhé největší na světě.
K dnešnímu dni je stavba, která zejména díky své ceně a ekologickým dopadům rozděluje Mexičany, z jedné třetiny hotová. Nastupující prezident Manuel López Obrador nicméně využil polarizujícího potenciálu tématu a minulý týden, měsíc před svým nástupem do funkce, svolal referendum, v němž měli voliči rozhodnout, zda nové letiště dostavět, nebo stavbu zastavit a rozšířit letiště na vojenské základně v Santa Lucíi 45 km severně od města, které by spolu s modernizací stávající letiště Benita Juáreze mělo potřebnou kapacitu rovněž zajistit.
Většina hlasujících dala přednost druhé variantě, a přestože k urnám přišlo pouze 1 % oprávněných voličů, Obrador se vyjádřil, že bude vůli lidu respektovat. Jeho rozhodnutí vzápětí vzbudilo vlnu napětí a nervozity nejen mezi firmami, jež mají nasmlouvané zakázky na stavbě nového letiště, ale prakticky v celé byznys sféře. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Universal

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: