Sultanát Omán – „Švýcarsko Zálivu“

20. 4. 2017 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Hospodářská komora ČR zorganizovala historicky první podnikatelskou delegaci do Sultanátu Omán. V roce 2015 v rámci cesty do zemí Perského zálivu. Byl to první krůček, který rozpohyboval mnoho dalších, nejen obchodních, vztahů těchto dvou zemí.

Letošní únorovou delegaci tvořilo pod vedením viceprezidenta Hospodářské komory Bořivoje Mináře již 25 firem v oborech dopravní infrastruktury, energetiky, solárních technologií, lázeňství, cestovního ruchu, lékařství, farmacie, potravinářství a umění, která se zároveň připojila k náměstkovi ministra zahraničních věcí Martinu Tlapovi, který vedle svých diplomatických jednání s ománskými představiteli zahájil podnikatelské setkání v Maskatu.

Během této mise vznikla myšlenka kulturního projektu ArtOman jako platformy pro prohloubení česko-ománské spolupráce a přátelství na poli umění, kultury, vzdělávání a také pro následnou obchodní spolupráci. HK ČR udělila tomuto projektu záštitu a tento projekt podporuje.

Část delegace také navštívila farmu Sheika Ziyada Talib Al Maawali u města Barka, který by měl na jaře prezentovat své farmářské produkty a gastronomii Ománu na Farmářských trzích na Kulaťáku v Praze 6 v rámci projektu ArtOman.

Jedním z účastníků delegace byl také designér Pavel Šťastný, který hodnotí neuvěřitelný posun přátelských vztahů a zájmu obou zemí o spolupráci. „Když jsem se před třemi lety vrátil z mé první cesty do Ománu, všechny reakce mých přátel byly shodné – kde to je a je to bezpečné? Mě však ta malebná země hned nadchla. Všude jsem o tom mluvil, chtěl jsem zprostředkovat své pocity, ale narážel jsem na naprosté nepochopení. Dnes jsou reakce zcela opačné, všichni o Ománu vědí a mají zájem tam jet. Dokonce moje žena se tam se mnou vydala. A vrátila se nadšená. Co se stalo za ty tři roky, že je najednou u nás o Omán takový zájem? Zeptal jsem se na to některých účastníků českých misí a také našich ománských přátel.“

Ohlasy na misi

Bořivoj Minář, viceprezident, Hospodářská komora ČR

Byla podle vás mise v Ománu, kterou jste vedl, úspěšná?
Omán je sice malá země, ale díky své umírněné a liberální politice představuje odrazovou platformu pro podnikatelské aktivity i do dalších zemí Arabského poloostrova i blízkého Íránu. V době největšího rozkvětu ovládal Sultanát Omán nejen velká území na Arabském poloostrově, ale i část afrického pobřeží a ostrov Zanzibar. Těžil své strategické polohy mezi Arabským zálivem a Indickým oceánem.

Dnešní Omán navazuje na tyto historické předpoklady. Proto je velmi důležité se o tuto pro Čechy dosud nepříliš známou zemi zajímat, což bylo i účelem podnikatelské mise, kterou zorganizovala HK ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Rijádu, které je za vztahy s Ománem odpovědné.

Misi hodnotíme jako úspěšnou. V podnikatelské delegaci, která měla 25 členů, byly firmy především ze strojírenství, dopravní infrastruktury, farmaceutického průmyslu, lázeňství, potravinářství, výpočetních technologií, interiérové architektury a umění.

Ve spolupráci s místními partnery, především Ománskou hospodářskou komorou, byla zorganizována dvě podnikatelská setkání, a to v hlavním městě Maskatu a také v Soharu, který je hlavním městem guvernorátu North Al Batinah, po Maskatu druhého nejbohatšího regionu v Sultanátu Omán. Obě podnikatelská setkání se těšila velkému zájmu místních podnikatelů, a to jak úvodní vystoupení vrcholných představitelů, tak následná B2B jednání, jejichž časový rámec musel být kvůli zájmu ománských firem prodloužen.

Co vás nejvíce překvapilo?
Jedeme-li současným moderním SultanátemOmán a jeho hlavním městem Maskatem, lze těžko uvěřit, že v roce 1970 zde bylo jen 5 kilometrů asfaltových silnic, jedna nemocnice, jedna škola pro chlapce a 90 procent obyvatelstva bylonegramotných. To vše se radikálně změnilo. Dnes je Omán moderní zemí aktivní nejen v obchodě,ale i v průmyslu, službách a kultuře. Nejsem žádným velkým milovníkem umění, ale na vernisáživ prestižní Sarah Gallery v Maskatu, kde bylo také mnoho podnikatelů, jsem pochopil, že v Ománu umění sbližuje a vytváří podmínky pro další obchodní příležitosti.

Určitým překvapením bylo pro mě i to, že Ománci se, na rozdíl od řady jiných arabských států, vyznačují přátelskostí, srdečností a kladným přístupem k cizincům. O výjimečnosti Sultanátu rovněž hovoří skutečnost, že v Maskatu je operní scéna, která je navštěvována předními světovými tělesy.

Sheik Ziyad Talib Al Maawali, majitel farmy u města Barka

Co pěstujete na své farmě a kdy je pro vás největší sezona?
Pěstujeme většinu zeleniny na naší farmě v Barce, jako například zelí, cuketu, hořkou dýni (tykev), která má také léčivé účinky. Samozřejmě máme datle, banány a mnoho dalších produktů. Naše sezona končí na přelomu dubna a května. Máme zájem o vývoz produktů z naší farmy do České republiky, všechno je ale otázka jednání, možností dopravy při udržení nejvyšší kvality.

Osobně by mě zajímaly vaše Farmářské trhy na Kulaťáku, které bych rád v letošním roce navštívil a prezentoval gastronomii Ománu. Pokud vím, proběhlo jednání s vedoucími pracovníky výzkumného ústavu zemědělské výroby ve městě Barka s Eduardem Řeháčkem, zemědělským radou z Velvyslanectví ČR v Rijádu a je zájem o spolupráci s vybranými výzkumnými ústavy v ČR jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Je jisté, že možností spolupráce mezi našimi zeměmi je dost a má velký smysl je rozvíjet.

Turki Saud Abdulaziz Al Balushi, bubeník Royal Oman Symphony Orchestra a viceprezident Art of Cultural Diversities

Kultura je ve vaší zemi velmi ceněná. Mají Ománci zájem o mezinárodní multikulturní spolupráci?
Ano, máme zájem o multikulturní spolupráci, bereme ji vážně a vždy spolupracujeme s Ministerstvem kultury Ománu. Chceme, aby svět poznal lépe ománskou kulturu, a to právě za pomoci vytváření mezinárodních výstav a tím pádem i sdílení zkušeností. Právě teď, v březnu, hostuje PKF – Prague Philharmonia v Opeře v Maskatu a probíhá tu také výstava českého skláře Rudolfa Burdy v prestižní Stal Gallery & Studio. Těším se na letošní představení ománské kultury v Praze – ArtOman.

Navštívil jste již několikrát Českou republiku, jak byste porovnal život v Ománu a v Čechách?
Život v Ománu a v Čechách je dosti rozdílný, jelikož v obou zemích je velice rozdílná kultura a i způsob života i míra vyspělosti se dosti liší. Ale s nástupem nové generace a díky sociálním médiím se navzájem lépe poznáváme a naše životy se sobě začínají více podobat. Pro nás spolupráce znamená důvěru a dlouhodobé přátelství.

Petr Franc, ředitel nanotechnologické společnosti IQ Structures, Řež u Prahy

Prezentovat vaše miniaturní výrobky není jednoduché. Jak jste se na misi připravil?
Přijel jsem do Ománu poprvé a byl jsem plný očekávání. Slyšel jsem o Sultanátu samé superlativy. Spolupracujeme na zabezpečení cenin optickými prvky v rozlišení větším než 2 miliony dpi s Emiráty a s Kuvajtem, takže mám zkušenost s oblastí Blízkého východu.

Z Ománu jsme byli poptáni na spolupráci, a proto jsme také vyrobili pro tuto misi limitovanou sérii dárků se speciálním hologramem s motivem budovy Opery v Maskatu a not ze skladby Vltava od Bedřicha Smetany, která se tu také hraje. Na hologramu jsou i loga Sultanátu Omán, Royal Oman Symphony Orchestra a Royal Guard of Oman. Dárky s hologramem jsme vyrobili s designérem Pavlem Šťastným. Použité unikátní technologie úspěšně dodáváme do celého světa.

Yveta Slišková, obchodní ředitelka, Lázně Teplice v Čechách

Léčíte dlouhodobě klienty z Blízkého východu, z kterých zemí konkrétně a už jste měli klienty z Ománu?
Již zhruba 30 let úspěšně léčíme klienty z arabských zemí, nejvíce jich přijíždí z Kuvajtu a Saúdské Arábie. Dá se vsak říci, že klienty jsme měli ze všech zemí Zálivu.

Na co se soustředila vaše nabídka pro Omán a vznikla již nějaká jasná poptávka?
Nabídka pro Omán je stejná jako pro ostatní blízkovýchodní země. Je totiž osvědčená a funkční. Ománci jsou velmi vzdělaní a milí lidé, proto bychom je u nás rádi viděli více. Zatím jsme v jednání s několika subjekty o konkrétních podmínkách spolupráce.

Vladimír Müller, ředitel, Dr. Müller Pharma

Jednali jste v Ománu o nějaké konkrétní spolupráci, nabízeli jste něco speciálního?
Během mise v Ománu proběhlo naše jednání s největším lokálním výrobcem farmaceutických přípravků. Jednáme o možnosti private label výroby léčivého přípravku v aplikační formě, kterou v Ománu sami nemohou z technologických důvodů vyrábět. Projekt je v počáteční fázi a věříme, že jej dovedeme do zdárné realizace.

Na misi vznikl nápad vytvořit česko-ománské pastilky. Jaké by byly a co by obsahovaly z Ománu?
Ano, výsledkem kreativity některých účastníků mise do Ománu je nápad vyvinout a zavést do výroby cucavé pastilky, jejichž receptura bude vycházet z velmi zajímavé kombinace léčivých rostlin, ovoce a koření, která je v Ománu velmi oblíbená, pro Evropany poněkud neobvyklá, a doufejme i atraktivní. Receptura je již ve vývoji a připravuje se i marketingová strategie na tento nový produkt.

Miroslav Padalík, mezinárodní obchodní ředitel, AURA

Vaše firma AURA se zabývá informačními systémy pro správu dat. Na jaké úrovni je nyní tato technologie v Ománu a jaký jste měl ohlas na vaši nabídku?
Naší vlajkovou lodí je informační systém MC CATALOGUE pro kodifikaci a mezinárodní výměnu dat mezi armádami podle standardu NATO, který lze ale využít pro zkvalitnění dat i v civilní sféře. Se systémem jsme pronikli již do 17 zemí světa a stali jsme se světovou jedničkou v této oblasti. Ománská armáda si před mnoha lety pořídila podobný systém od naší německé konkurence, a přestože se jim náš systém velmi libí a vidí jeho technologický náskok, neodhodlali se doposud k jeho implementaci. Věříme, že v blízké budoucnosti Omán náš systém zavede stejně, jako to aktuálně dělá armáda Spojených arabských emirátů.

Pavel Šťastný, Prezident a hlavní kurátor mezinárodního multikulturního projektu Art of Cultural Diversities, který připravuje výstavu ArtOman v Praze

„Spolupráce s Ománem je zejména o vzájemné důvěře a pochopení rozdílů kultur. Jezdím do této země již několik let a musím říct, že mi velmi přirostla k srdci. Připravuji ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Ministerstvem zahraničí ČR Velvyslanectvím ČR vRijádu na léto představení ománského umění ArtOman v Praze v Museu Kampa. Bude pokračováním loňské první výstavy v Ománu, kterou jsem vytvořil pod názvem ArtOman v ArtGenu v Praze 7.

Plánujeme také na jaro ochutnávku ománské gastronomie v rámci Festivalu ambasád – Food and Culture na Farmářských trzích na Kulaťáku, kde bychom chtěli představit farmu Sheika Ziyada z města Barka a další ománské speciality. Kultura abgastronomie spojuje národy. V Ománu již pracuji na designových projektech, například pro Royal Oman Symphony Orchestra a Royal Guard of Oman. Zrealizoval jsem také loga pro ománskou společnost JCI Medical Solutions abitalsko-ománskou firmu TRM Group.“

Designer Pavel Šťastný je autor mnoha log, například Občanského fóra, Seznam.cz, Datart, ArtGen, Slovanský dům a dalších. Jako kurátor spolupracoval na výstavách s Národním muzeem, Národní galerií a je spolupořadatelem Farmářských trhů na Kulaťáku a Festivalu ambasád Food and Culture. Spolupracuje na designu dětských nemocničních postelí s firmou Linet pro oblast Blízkého východu. Jeho poslední letošní výstava Příběh loga Občanského fóra proběhla v Museu Kampa.

Převzato z časopisu Komora. Autor článku:Pavel Šťastný, Andrea Vodňanská.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek