Švédsko se otevírá obranně-průmyslové spolupráci s Českou republikou

23. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Švédsko se otevírá obranně-průmyslové spolupráci s Českou republikou České firmy Omnipol a. s. a ERA a. s. představily dne 21. března 2018 na vojenské základně ve švédském Halmstadu fungování pasivních radiolokátorů VĚRA NG.

Předváděcí akce, prováděná na náklady švédské strany zkušenými českými operátory, byla výsledkem dlouhého přípravného jednání velvyslanectví ČR ve Stockholmu a útvaru vojenského přidělence s vládní agenturou FMV (Swedish Defence Materiel Administration) a uskutečnila se za přítomnosti velvyslance České republiky ve Švédsku Jiřího Šitlera a přidělence obrany brig. gen. Libora Štefánika. Jejím účelem bylo ilustrovat možnosti tohoto systému a jeho vhodnost pro švédské ozbrojené síly.

Na potřebě modernizovat ozbrojené síly a navýšit vojenský rozpočet se shoduje jak vláda, tak i opozice. Vláda na jaře 2017 rozhodla o navýšení výdajů na obranu do roku 2020 o dodatečných 5 mld. SEK a resort obrany nově žádá o dalších extra 5 mld. na roky 2019 a 2020. Předváděcí akce v Halmstadu, jíž se zúčastnili zástupci švédského Ministerstva obrany, švédských ozbrojených sil a agentury FMV, by tedy mohla vést k případné akvizici systému VĚRA NG a stát se nejen dalším příkladem rozvíjející se obranně-průmyslové spolupráce, ale i impulsem pro další společnosti, kterým švédský trh nabízí široké možnosti.

Prezentace firem Omnipol a.s. a ERA a.s. ve Švédsku představuje další konkrétní výstup pravidelných Česko - švédských dnů obranného průmyslu (Czech-Swedish Defence Industry Days), jejichž první kolo se konalo v říjnu 2016 ve Stockholmu a druhé kolo v září 2017 v Praze a moravských městech Staré Město, Uherský Brod a Velká Bíteš. S ohledem na rozsah česko-švédské obranně-průmyslové spolupráce se počítá se třetím kolem tohoto úspěšného podniku na jaro 2019.

Akvizice firem bude probíhat v druhé polovině roku 2018 a případné zájemce prosíme sledovat webové stránky velvyslanectví ČR ve Stockholmu a relevantních asociací a organizací (AOBP, MO ČR).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Stockholmu (Švédsko). Autor: Jan Buben.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek