Tahounem německého hospodářského růstu v 1. čtvrtletí je domácí spotřeba

7. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 04.06.2019

Hospodářský růst Německa v prvním čtvrtletí 2019 dosáhl v meziročním srovnání +0,7 %. 
Výrazně jej podpořila domácí spotřeba, která meziročně narostla o 1,1 % (a čtvrtletně takto dynamicky rostla naposledy v roce 2011). Výrazně pozitivní nárůst zaznamenaly taktéž i další faktory, jako jsou spotřeba vládních institucí (+1,4 %), podnikové investice (+2,3 %) a investice do staveb (+5,3 %). Pozitivní vývoj zaznamenal jak německý export (+1,5 %), tak import (+4,1 %). 
Z hlediska sektorů nepodpořil německý hospodářský růst pouze zpracovatelský průmysl, kterému meziročně klesla hrubá přidaná hodnota o 2,4 %. Největší nárůst zaznamenal sektor zemědělství, lesnictví a rybářství (+ 4,6 %).
Hrubý národní příjem narostl v prvním kvartále v meziročním srovnání o 2,7 %. Ačkoliv došlo v Německu meziročně k nárůstu počtu zaměstnanců o 1,4 %, je průměrné meziroční navýšení hrubých mezd 4,7 %. Oproti tomu podnikatelské a kapitálové příjmy meziročně klesly o 2,6 %. Disponibilní příjem domácností vzrostl o 3,2 %, což je sice pomalejší nárůst než u předchozího roku, avšak společně s nižším nárůstem výdajů (+2,4%) to znamená navýšení úspor domácností (podíl úspor se zvýšil na 14,2 %).
Očekávání dalšího vývoje jsou nejistá. Zejména s odkazem na probíhající obchodní konflikt USA a Číny, jsou němečtí průmysloví exportéři mírně pesimističtí. Index nákupních manažerů IHS Markit tento opatrný postoj kopíruje a po opětovném poklesu značí spíše očekávání dalšího možného zpomalení.

Vypracoval kolektiv autorů zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf.
Zdroje: Deutsche Statistisches Bundesamt, destatis.de, 23.5.2019; Deustche Wirtschaftsnachrichten, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, 23.5.2019

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: