TALSINKI - sny nebo reálná budoucnost?

13. 12. 2017

  • Země: EE - Estonsko
  • Datum zveřejnění: 06.12.2017

Sny o super městě „Talsinki“: Proč tunel mezi Estonskem a Finskem připomíná pohádku? Na Vánoce roku 2024 se v Baltském moři může objevit super město - Tallinn a Helsinky propojí 60 kilometrů dlouhý podmořský tunel, který de facto vytvoří novou pobaltskou metropoli. Nebo snad ne? Portál Delfi vypráví o mega-projektu tvůrce hry Angry Birds, a proč to nebude snadné realizovat.

Velkolepé projekty infrastruktury jsou nabízeny nejen v zemích, vzdálených od Lotyšska. Naši severní sousedé také chtějí překvapit svět výstavbou podmořského tunelu, dlouhého asi 60 km, který spojí hlavní města Finska a Estonska v jedno superměsto.

Myšlenka tunelu mezi hlavními městy Estonska a Finska není nová. V posledních letech je jeho motorem a hlavním inspirátorem Peter Vesterbaka - ten samý, který udělal před několika lety ze hry Angry Birds společnosti Rovio celosvětový hit. Nyní se zaobírá dvěma novými mega-projekty: vesmírnou digitální turistikou (Space Nation) a tunelem mezi Estonskem a Finskem.

Projekt bude podle projektu P. Vesterbaka stát 15 miliard eur a tato částka bude kryta soukromými investory, především Číňany. Vesterbaka očekává, že čínští investoři převezmou až 70 % všech nákladů na projekt, zbytek bude přidán z penzijních fondů Severských států. Stavební práce by mohly začít již v roce 2018 a do pěti let by mohl být projekt uveden do provozu. Avšak otázka zní: je to skutečně reálné?

Zdroj: rus.DELFI.lv | 6. prosince 2017, 06:44
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Riga

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: