Technologie mění námořní dopravu, přístavy čeká digitalizace

22. 3. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Českých firem se týká především problematika překládky mezi říční a námořní dopravou. Ani této oblasti se nevyhne zavádění prvků Průmyslu 4.0.

Mezinárodní konference CeMAT Port Technology se poprvé uskuteční v rámci veletrhu CeMAT 25. dubna 2018 od 10.00 do 16.30 hodin. Přednášející budou během konference hovořit o potenciálech digitálních procesů v přístavech, o současném stavu a představí řešení, která se už osvědčila v praxi.

„Velké námořní a říční přístavy jsou pro průmysl a obchod významným rozhraním intermodální přepravy. Podle odhadů odborníků z průmyslu a dopravy připadá 40 až 50 procent nákladů mezinárodní a mezikontinentální přepravy na přístavy,“ vysvětluje Eva Václavíková, která zastupuje Deutsche Messe v České republice.

Potenciál úspor

Uskutečňováním důsledné strategie digitalizace, lze výměnou zboží mezi říční a námořní dopravou dosáhnout značných potenciálů úspor a rozvíjet nové služby. Průmyslové a obchodní firmy už několik let požadují pokračování propojení ve smyslu Průmyslu 4.0 také v logistických službách a přístavech.

„Námořní přístavy se však nyní potýkají s řadou problémů, které souvisejí se stále se zvětšující velikostí lodí v kontejnerovém provozu a v důsledku toho s nedostatečnou infrastrukturou, s nedostatkem kvalifikovaných sil v oblasti překládky a s novými ekologickými normami. To často vede k menší kvalitě služeb a spolehlivosti námořní překládky,“ dodává Eva Václavíková.  

Mezinárodní konference CeMAT Port Technology, která se poprvé uskuteční souběžně s veletrhem Hannover Messe, má prostřednictvím přednášek referentů z různých oblastí dopravy poukázat na stávající nedostatky přístavů a jejich dopad a na druhé straně představit všeobecně platná řešení digitalizovaných procesů, která se osvědčila v praxi.

Experti z oblasti dopravy

K přednášejícím konference patří Stephan Muhle, státní tajemník na Ministerstvu hospodářství, práce, dopravy a digitalizace spolkové země Dolní Sasko a Daniel Hosseus, hlavní jednatel Ústředního svazu německých podniků námořních přístavů a zástupců překladového hospodářství, sektoru dopravy a služeb a provozovatelů terminálů.

„Kongres je určen především návštěvníkům veletrhu - zástupcům průmyslu a obchodu, ale také logistiky a přístavů. Bude také diskusním fórem s možností dotazů a debaty s přednášejícími a dalšími účastníky konference,“ dodává Eva Václavíková.

Veletržní správa Deutsche Messe je přední světovou organizátorkou veletrhů v Německu a v zahraničí. Obratem 357 milionů eur dosaženým v roce 2017 patří k pěti největším německým veletržním společnostem.   Součástí jejího portfolia jsou přední mezinárodní veletrhy jako CEBIT, CeMAT, DOMOTEX, EuroBLECH nebo IAA. Veletržní správa Deutsche Messe má více než 1200 zaměstnanců, 58 prodejních partnerů a je zastoupena asi ve 100 zemích.

Redakčně upravená zpráva Deutsche Messe

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek