Téma korporátních daní je opět na stole

18. 4. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 18.04.2019

Velká podpora pro změnu předpisů, týkajících se korporátních dané hýbe celou dolní komorou (tweede kamer) nizozemského parlamentu. Důvod je prostý - téme Brexit je stále velmi aktuálním a i přes názory některých (nejen) nizozemských skeptiků k němu opravdu dojde. Právě proto se nizozemský parlament rozhodl upravit předpisy týkající se daňového domicilu a zabránit tak rozdílnému danění velkých korporátů, jako je SHELL či UNILEVER. Kdo by také nechtěl mít daně těchto gigantů ve své státní pokladně. Otázkou však je, zda plánované opatření jejich přesun do země tulipánů spíše nezastaví...
Nizozemsko přichází o miliony změnou daňové úpravy z roku 2018, která umožňovala nadnárodním společnostem odepsat ztráty vzniklé při likvidaci zahraniční dceřinné společnosti z jejich daňového základu.
Zástupci GroenLinks a PvdA (opozice) již předestřeli svůj úmysl prosadit změnu stávající úpravy - a pro svůj záměr získala koaliční D66 a ChristenUnie. "Nemáme nic proti Shellu, ale úprava se musí změnit", řekl B. Snels (GroenLinks). Dle něj se jedná o šedou zónu, kdy cílem nadnárodních společností je daňová optimalizace do té míry, že v daňově "náročních destinacích" se neodvádí - SHELL údajně, i přes své sídlo v Haagu, neplatí v Nizozemsku kromě daně ze svého 50% podílu v plynárenské NAM, žádnou korporátní daň. "Pobočky a dceřiné společnosti nemohou mít daňový domicil ve více zemích", dodává Snels.
Komise bude toto téma diskutovat během velikonoc. Vrolijke pasen.

Zdroj: www.dutchnews.nl
Sestavil tým zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

 

Zástupci GroenLinks a PvdA (opozice) již předestřela svůj úmysl prosadit zěmnu stávající úpravy - a pro svůj záměr získala koaliční D66 a ChristenUnie. "Nemáme nic proti Shellu, ale úprava se musí změnit", řekl B. snels (GroenLinks).

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: