Thajská vláda podporuje projekty chytrých měst

28. 8. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: TH - Thajsko
  • Datum zveřejnění: 28.08.2019

Thajská Národní komise pro chytrá města vyzvala města, která mají zájem být zařazena do projektu na podporu chytrých měst, aby předložila svoje nabídky k posouzení. Zájemci musí splnit pět kritérií: mít jasně vymezené geografické hranice a stanovené cíle, předložit rozvojový plán a plán infrastrukturních investic, mít design pro otevřenou a bezpečnou městskou datovou platformu, poskytnout řešení chytrého města a nabídnout udržitelný manažerský model. 

Projekt klade důraz na sedm rozměrů chytrého města – ekonomii, mobilitu, energetiku, život, obyvatele, správu města a životní prostředí. Dosud se do projektu přihlásilo dvacet měst z devíti provincií včetně hlavního města Bangkoku, průmyslových center Chachoengsao, Chon Buri a Rayong a známých turistických destinací Phuket a Chiang Mai. Schválená města budou moci použít logo Smart City Thailand a požádat o investiční pobídky u agentury na podporu investic Board of Investment (BoI).

Thajská vláda plánuje přeměnit 30 měst ve 24 provinciích na chytrá města do roku 2020 a 100 měst po celé zemi do roku 2022. V těchto městech by měly být založeny společnosti zahrnující státní a soukromou spolupráci, které by posouvaly projekty chytrého města kupředu a zároveň poskytnout potřebné financování. Několik takovýchto společností již bylo založeno na Phuketu, v Chiang Mai a v Khon Kaen. Rozvoj chytrých měst rovněž podporuje na regionální úrovni sdružení zemí ASEAN v rámci projektu ASEAN Smart Cities Network (ASCN), jehož se účastní i Bangkok jako jedno z 26 pilotních měst s ambicí stát se pilotním modelem pro chytré město v ASEANu.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: