Thajsko zavádí robotizaci a automatizaci do průmyslové výroby

11. 1. 2018

  • Země: TH - Thajsko
  • Datum zveřejnění: 11.01.2018

Podle prestižní thajské technické university „King Mongkut’s University of Technology“ představuje rok 2017 počátek transformace průmyslu založeném na vysokém počtu levné pracovní síly na průmysl založený na nejnovějších „high-tech“ technologiích. V důsledku vysoké závislosti na pracovních silách se thajský průmysl potýká s vyššími výrobními náklady a snižující se produktivitou. Firmy, které se nedokáží přizpůsobit novému trendu, budou během několika let vytlačeny z trhu. Závislost na levné pracovní síle zahraničních imigrantů ze sousedních zemí představuje vysoké riziko a není udržitelným řešením.

Vláda proto zařadila zavádění robotizace a automatizace do průmyslové výroby mezi základní opatření své hospodářské politiky a rozhodla se navýšit během příštích pěti let kapitálové výdaje na vývoj robotických systémů o 200 miliard THB (140 miliard Kč). Thajský úřad pro investice Board of Investment (BoI) přijal v loňském roce žádosti o investiční pobídky na projekty robotizace a automatizace v celkové hodnotě 15 miliard THB (10 miliard Kč). Zatím se však vývojem robotů a automatizace výroby zabývají především velké společnosti, jako jsou potravinářský konglomerát Charoen Pokphand, energetický gigant PTT nebo průmyslový holding Siam Cement Group.

V roce 2017 bylo instalováno odhadem na 500 tisíc robotických a automatizačních linek a během příštích několika let se očekává poptávka po robotických systémech v thajských továrnách ve výši 10 tisíc jednotek.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: