Thajskou rýži má vystřídat cukr

2. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Thajsko je světovou velmocí ve výrobě cukru, provozuje už víc než 50 cukrovarů. Vláda chce třtinu dál šířit i na plochy, na nichž zatím roste rýže. Plánovaná stavba až 20 dalších cukrovarů je jednou z příležitostí pro české strojírenské firmy.

Z charakteru thajské ekonomiky vyplývají i příležitosti pro dodávky z České republiky. V prvé řadě se jedná o širokou škálu vyspělých strojírenských výrobků a technologií, které se dosud v Thajsku nevyrábějí a ve kterých patří české firmy ke světové špičce. Jestliže dokážou porážet své konkurenty v Evropě, mohou nad nimi vítězit i v Thajsku, pokud zvolí správnou strategii a pochopí místní prostředí.

Thajská ekonomika je silně závislá na exportu, jeho roční objem dosahuje 220 miliard dolarů. Bilance zahraničního obchodu dlouhodobě vykazuje přebytek. Ale aby Thajsko vyvezlo strojírenské výrobky za 100 miliard dolarů, musí stroje a technologie za 70 miliard dolarů dovézt.

Příležitosti pro české firmy je možné najít prakticky v každém odvětví. V těžbě a zpracování ropy a plynu jsou to například průmyslové ventily, ve strojírenství obráběcí a tvářecí stroje, v energetice turbíny, generátory a převodovky. Podle nového energetického plánu do roku 2036, který thajská vláda přijala na jaře 2015, bude nutné zvýšit instalovanou kapacitu energetických zdrojů z 34 tisíc MW na více než 70 tisíc MW.

To představuje výstavbu 50 tisíc MW nových kapacit, protože některé stávající zdroje budou muset být odstaveny. V obnovitelných zdrojích je velká příležitost v biomase a bioplynu vzhledem k ohromnému množství biomasy, které každoročně Thajsko ve vlhkém tropickém klimatu vyprodukuje - zejména z pěstování rýže, kaučukovníku a cukrové třtiny.

Aby Thajsko vyvezlo strojírenské výrobky za 100 miliard dolarů, musí stroje a technologie za 70 miliard dolarů dovézt.

Světová trojka na cukr

Velmi zajímavé okno příležitostí se otevírá v dodávkách zařízení pro cukrovarnictví. Thajsko je již dnes třetím největším výrobcem cukru na světě a jeho druhým největším vývozcem. V současné době je v provozu 51 cukrovarů, které za minulou sezonu zpracovaly 106 milionů tun cukrové třtiny.

Před několika měsíci thajská vláda schválila nový strategický plán pro zemědělské plodiny, v jehož rámci má být snížena plocha určená pro pěstování rýže ve prospěch alternativních plodin včetně cukrové třtiny. Podle tohoto plánu má být v příštích deseti letech zvýšen objem zpracování cukrové třtiny na 180 milionů tun ročně, což si vyžádá rozšíření stávajících zpracovatelských kapacit a výstavbu možná až 20 nových cukrovarů.

Investiční náklady jsou odhadovány na tři miliardy dolarů, a i když je značná část zařízení již vyráběna místně, řada klíčových technologií za stovky milionů bude muset být dovezena. Jde například o turbíny, generátory, převodovky, ventily, kompresory, pumpy a odstředivky.

Elektrická dráha v Bangkoku má mít až 600 kilometrů

Velmi zajímavé příležitosti nabízí zdravotnictví. V Thajsku je dnes kolem tisícovky nemocnic, z toho přes 200 privátních. Poskytují kvalitní služby domácí i zahraniční klientele jak v klasické lékařské péči, tak i v rostoucí míře v plastické chirurgii.

Prostor pro české firmy lze nalézt také v rozsáhlé bytové výstavbě a v hotelnictví, kde se mohou uplatnit například české sklářské firmy se svými klasickými křišťálovými lustry i moderním designovým osvětlením, ale i další dodavatelé speciálních materiálů a technologií, které nejsou náročné na dopravní náklady. Investice do nových bytů, které mají v letošním roce dosáhnout 27 miliard dolarů, jsou poháněny rozšiřováním sítě metra a nadzemní elektrické dráhy v Bangkoku a přilehlých provinciích, která se má během příštích sedmi let rozrůst na 600 kilometrů.

Vysokou cenovou úroveň nových apartmánů, zejména ve středním a luxusním segmentu, podporuje i zahraniční poptávka především ze Singapuru a Hongkongu. Bytová výstavba spolu s masivními investicemi do dopravní infrastruktury, na které thajská vláda plánuje vynaložit během příštích sedmi let až 90 miliard dolarů, bude potřebovat rozvoj výroby stavebních materiálů včetně cementáren.

Rozvoj automobilové výroby bude vyžadovat další investice do válcoven plechů a tyčí, thajská vláda nyní uvažuje o výstavbě ocelárny, která zde zatím chybí.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Jan Lembas, vedoucí kanceláře CzechTrade v Bangkoku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek