Turecká vláda bude přezkoumávat ceny v maloobchodech

21. 1. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 21.01.2019

Ministr financí Berat Albayrak během své pracovní cesty do Antálye uvedl, že: "Nevidíme ceny, které bychom chtěli vidět v supermarketech. Budeme mluvit s obchodními řetězci. Pokud existuje výrazný rozdíl v cenách mezi supermarkety a pouličními trhy, znamená to, že supermarkety nedávají podporu, kterou od nich očekáváme. Podíváme se na to, jak funguje potravinový řetězec na pouličních trzích a v supermarketech."
Ministr dále poznamenal, že v rámci úsilí v boji proti inflaci se Výbor pro potraviny (Food Committee) svolal dne 15. ledna, aby diskutoval o cenotvorbě na velkoobchodních trzích s potravinami a mechanismu včasného varování. Dle ministra by velké společnosti měly být více zodpovědné za boj proti inflaci. 
Dle nejnovějších dat se inflace v sektoru potravin meziročně zvýšila o 25 %, přičemž celková inflace v Turecku za stejné období byla nižší, když za rok 2018 dosáhla 20,3 %. Zelenina a ovoce v Turecku meziročně podražily dokonce o 30,8 %.
Albayrak také řekl, že vláda bude i nadále udržovat zodpovědnou měnovou politiku a přijme nezbytná opatření, aby inflaci snížila. Podle cíle Nového ekonomického programu vlády by inflace v tomto roce měla být maximálně 15,9 %.

Blíže: http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-government-to-scrutinize-markets-for-food-prices-140586
Zpracoval kolektiv zahraniční kancelář CzechTrade Istanbul.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: