Turecké firmy mají zájem o české moderní technologie

19. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Turecké firmy mají zájem o české moderní technologie Generální konzulát České republiky v Istanbulu a agentura CzechInvest ve spolupráci s Českou nanotechnologickou asociací velmi úspěšně představili tureckým obchodním partnerům během incomingové mise do ČR nejmodernější české technologie v rámci projektu ekonomické diplomacie – PROPED.

Česká republika byla prezentována jako globální leader nanotechnologického sektoru a jedna z významných zemí v oblasti aplikací moderních technologií do praktického života, k čemuž přispěla účast na veletrhu moderních technologií Future Port Prague 2018.

Program 5denní incomingové mise zahrnoval oficiální část v podobě jednání v agentuře CzechInvest, na Odboru ekonomické diplomacie MZV, Hospodářské komoře ČR a Tureckém velvyslanectví v Praze.

Následující 2 dny měli zástupci pěti tureckých společností možnost za aktivní účasti předsedy České nanotechnologické asociace Jiřího Kůse osobně navštívit firmy HE3DA, IQ Structures, TESCAN, PARDAM, Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické Univerzity Liberec a NANOROGRESS.

Turečtí partneři byli nadšeni technickými dovednostmi českých firem a také možností vidět reálný provoz, laboratoře i výrobu přímo v akci. Většina z nás tak poprvé v životě viděla výrobu nanovláken a jejich aplikaci v podobě výroby konečných produktů. Největší přidanou hodnotou z pohledu tureckých partnerů byla česká kreativita při využití nových technologií směrem k aplikaci – ke koncovým produktům.

Poslední dva dny pobytu se delegace zúčastnila veletrhu moderních technologií Future Port Prague, kde pro ni organizátoři připravili speciální program a workshopy s cílem propagace České republiky jako technologicky vyspělé země, tj. připojit k pivu a kachně se zelím a knedlíky také nanotechnologie, IT, umělou inteligenci a robotizaci v podobě moderních baterií, samočistících nátěrů, bezpečnostních nanoprvků pro dokumenty a bankovky, textílií se speciálními vlastnostmi, dronu s dovedností sestřelit jiný dron, speciálnímu hasičskému oděvu, technologiemi „smart cities“ a mnohými dalšími.

Incomingová mise tureckých partnerů do ČR navázala na úspěšný dubnový pilotní projekt představení české nanotechnologie v Turecku. Po pěti dnech odjížděli turečtí partneři s mnoha pozitivními zážitky a komplexním přehledem vývoje moderních technologií v ČR s důrazem na nanotechnologie. Ještě během mise vykrystalizoval oboustranný zájem prezentace českých moderních technologií v Turecku, jak před privátními firmami, tak před státním sektorem.  Výsledky mise a prezentace jednotlivých českých společností budou cestou tureckého zahraničního boardu DEIK sdíleny s 15 000 tureckými společnostmi.   

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Istanbulu (Turecko). Autor: Jan Ondřejka, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek