Turecko: Byznys za rekordních 70 miliard

6. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V březnu roku 2015 vyjela do Turecka mise vedená českým ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Ten ve svém komentáři uvádí, že se s tureckým protějškem shodl na ambiciózním cíli: až zdvojnásobit obrat vzájemného obchodu už do roku 2017.

Šesté zasedání Česko-turecké smíšené hospodářské komise, které se uskutečnilo na počátku dubna 2015 v Ankaře, je možné považovat za klíčové hned z několika pohledů. Česká a turecká strana velmi kladně zhodnotila dosavadní rozvoj vzájemného obchodu, jehož roční hodnota ke konci minulého roku přesáhla rekordní úroveň 70 miliard korun.

ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek S místopředsedou vlády Turecka Alim Babacanem, který zasedání smíšené komise společně se mnou spolupředsedal, jsme se shodli, že v roce 2017 by česko-turecká obchodní výměna mohla dosáhnout hodnoty až pěti miliard dolarů, což v korunovém vyjádření znamená 130 miliard korun.

Turečtí partneři včetně ministra hospodářství Nihata Zeybekciho a ministra energetiky a přírodních zdrojů Tanera Yildize velmi kladně přijali sdělení, že česká vláda má ve své exportní strategii zařazeno Turecko jako prioritní zemi pro rozvoj obchodní spolupráce. S Tureckem máme kladnou obchodní bilanci, přičemž český vývoz je výrazně vyšší než dovoz.

V českém vývozu jsou převážně zastoupeny strojírenské položky s vysokou přidanou hodnotou, zejména energetické a důlní zařízení, automobily, elektrické přístroje a výrobky automobilového průmyslu.

Pro rozvoj spolupráce českých a tureckých firem v příštím období byly navrženy tyto hlavní oblasti: energetika, důlní průmysl, rozvoj infrastruktury, petrochemický a chemický průmysl, zařízení pro ochranu životního prostředí a další průmyslové obory.

Elektrárny i tramvaje

Hlavním oborem česko-turecké spolupráce je tradičně energetika, kde se české firmy účastnily v minulých desetiletích výstavby významných energetických kapacit, například jedné z největších tureckých elektráren Soma 6 x 165 MW. V současné době jsou české společnosti, třeba firmy ČEZ a Energo-Pro, významnými investory v oblasti výroby a distribuce elektrické energie. Současně v Turecku probíhá výstavba dalších parních elektráren, na níž se podílejí čeští výrobci energetického a důlního zařízení, ať už jde o Vítkovice Power Engineering, Doosan Škoda Power či Ferrit a řadu dalších.

Významné v tomto oboru jsou rovněž možnosti součinnosti českých a tureckých firem na třetích trzích. Předpokládáme, že v příštích letech se bude rozvíjet činnost českých firem v Turecku jako dodavatelů pro rozvoj dopravní infrastruktury. Důležité v tomto směru budou dodávky nízkopodlažních tramvají firmy Škoda Transportation pro město Konya, aktivity AŽD pro modernizaci tureckých železnic a účast dalších českých společností při rozvoji moderní telematiky městských dopravních systémů. Je třeba zmínit i rozvoj spolupráce v sektorech zemědělství, turistického ruchu a ochrany životního prostředí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu tradičně organizuje oficiální českou účast na významných výstavách a veletrzích v Turecku. Letos již byly realizovány oficiální expozice na specializovaných veletrzích Eurasia Rail a Expomed. Další akcí bude účast na květnovém veletrhu Minex ve městě Izmir. Během svého krátkého pobytu v Ankaře jsem rovněž zahájil výstavu nazvanou 120 let úspěchů Laurin & Klement / Škoda, která je umístěna v rezidenci českého velvyslanectví.

Po hedvábné stezce putuje i ropa a plyn

Před zasedáním smíšené komise jsem při návštěvě Istanbulu mimo jiné zahájil Česko-turecké podnikatelské fórum, které uspořádal turecký Výbor pro zahraniční a ekonomické vztahy spolu s Hospodářskou komorou ČR.

V Istanbulu jsem vystoupil i na 18. euroasijském ekonomickém summitu v rámci panelu Silk Road: Energy, Economy and Finance. Ve svém vystoupení jsem poukázal na potřebu silného partnerství mezi Evropou a Asií, budovaného na vzájemné výměně informací, obchodních a kulturních vztazích. V souvislosti s potřebami diverzifikace přepravních cest plynu a ropy do Evropy jsem upozornil na význam plynovodů TANAP čili Transanatolského plynovodu a TAP - Transjadranského plynovodu. V tomto kontextu jsem zdůraznil rostoucí význam Turecka při přenosu plynu z Ázerbájdžánu do Evropy.

Na tomto ekonomickém summitu jsem se setkal i se svým ázerbájdžánským protějškem, ministrem průmyslu a energetiky Natigem Alijevem, protože Ázerbájdžán je dnes pro nás po Rusku druhým největším dodatelem ropy a každý třetí litr zpracovávaný v Česku přichází právě z Ázerbájdžánu.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek