Turecko na cestě k nové energetické politice

18. 10. 2017

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 16.10.2017

Díky své geografické poloze má Turecko v energetickém sektoru značný potenciál. Umístěné na tranzitní trase mezi zeměmi, které energii nabízejí a poptávají, nabízí Turecko mnoho výhod a z nich plynoucích příležitostí. Nová národní strategie energetické politiky proto z těchto příležitostí čerpá, ale představuje zároveň novou vizi pro tureckou energetiku – zajištění energetické bezpečnosti zaměřením se na domácí zdroje a jejich diverzitu.

Novým směrem mají být domácí zdroje obnovitelné energie, zejména sluneční a větrná energie, dále pak jaderná energie a seismický výzkum v oblasti Středozemního a Černého moře, kde se očekává výskyt nových zdrojů fosilních paliv.

Strategie nicméně neopomíná ani zmíněné výhody plynoucí z geografické polohy Turecka. Cílem je být hlavním regionálním hráčem v oblasti produkce a distribuce energie mezi Blízkým východem, Kavkazem, oblastí Kaspického moře, Ruskem a Západem. 

Energetický sektor je jedním ze sektorů turecké ekonomiky, který v posledních letech láká příliv zahraničních investic. Nová národní strategie si klade za cíl rozvoj rovněž v této oblasti. Rozšíření diverzity energetických zdrojů by totiž mohlo přispět ke zvýšení počtu zahraničních investorů.

Zdroj: https://www.dailysabah.com/energy/2017/09/30/turkey-set-to-implement-national-energy-policy-with-diverse-resources
Zdroj: https://www.dailysabah.com/energy/2017/09/30/with-157b-energy-investments-over-10-years-turkey-eyes-more-fdi-with-international-projects
Zpracovlal kolektiv pracovníků ZK Istanbul.

 

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: