Turisté berou Myanmar útokem, infrastruktura už nestačí

2. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Začal exponenciálně stoupat počet návštěvníků Myanmaru. Loni v roce 2014 to byly již tři miliony lidí, což je trojnásobný meziroční růst. Už nestačí kapacity hotelů či dopravy, ceny letí nahoru. Upozorňuje na to Petr Drhlík, který organizuje lodní turistiku u legendárního chrámového města Bagan.

Myanmar oplývající buddhistickými památkami, krásnou přírodou a nedotčenými plážemi se stává turistickým hitem. Počty pro letošní rok 2015 se odhadují na pět milionů návštěvníků. Turistický ruch začíná tvořit páteř rozvoje ekonomiky. Ovšem sousední Thajsko, které má srovnatelně dlouhé mořské pobřeží, navštívilo minulý rok zhruba 25 milionů turistů. Z těchto čísel je možné si udělat představu o potenciálu, jaký Myanmar v této oblasti představuje.

Prvním českým průkopníkem, který tuto šanci využil, je právě Petr Drhlík. Ten působí jako partnerem místní cestovní kanceláře Go Fantasia. Pokud zrovna necestuje po Myanmaru, řídí svoji účetní firmu v Praze. Myanmar navštívil poprvé v roce 2008 a od této doby je země jeho srdeční záležitostí. Pustil se do odvážného projektu v turisticky velmi navštěvované chrámové lokalitě Bagan, kde organizuje prohlídky města z vodní perspektivy.


BAGAN. Mezi čtyřmi tisíci chrámů a pagod v legendárním středověkém městě Bagan normálně pracují a pasou svá stáda místní zemědělci.
BAGAN. Mezi čtyřmi tisíci chrámů a pagod v legendárním středověkém městě Bagan normálně pracují a pasou svá stáda místní zemědělci.


„Vláda postupně uvolňuje restrikce pohybu cizinců v jednotlivých regionech, a otevírá tak nové turistické destinace. Velký potenciál má v budoucnosti pobytová turistika. V současné době jsou zde jen tři plážová střediska, z nichž pouze jediné se nachází v blízkosti vnitrostátního letiště," říká Petr Drhlík.

Podle něj se pomalu začíná projevovat i vliv domácího, myanmarského cestovního ruchu, takže hotely i restaurace jsou naplněny. „Turistická infrastruktura země není zatím vůbec na masivní příliv turistů připravena a díky strmě stoupající poptávce jsou ceny služeb cestovního ruchu výrazně vyšší než v okolních státech. Odpovědný rozvoj turistických center bude jedním z dalších oříšků, které musí myanmarská vláda rozlousknout," míní Petr Drhlík.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Jaroslav Doleček, velvyslanec ČR v Myanmaru

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek