Týden podnikání 2018 se bude zabývat i cirkulární ekonomikou

2. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česko očekává další ročník celosvětové akce Týden podnikání. Rozsáhlou akci zaměřenou na podporu podnikání každoročně organizuje pražský institut ELAI. Jeho ředitel Lukáš Sedláček nám odpověděl na několik otázek.

Hlavní událostí Týdne podnikání letos bude panelová diskuze zaměřená na cirkulární ekonomiku. Proč právě na toto téma?
Cirkulární neboli také oběhová ekonomika je v současnosti velké a také důležité téma. A má obrovský potenciál. Především v tom, že díky ní může vzniknout zcela nové průmyslové odvětví, které vytvoří spoustu nových pracovních míst, bude generovat významné úspory a také nemalé zisky.

Co vlastně cirkulární ekonomika je?
Zjednodušeně řečeno je to návrat k praktickému uvažování na základě zdravého selského rozumu. Jak v nedávno vydané studii Cirkulární Česko uvedla Soňa Jonášová, šéfka Institutu cirkulární ekonomiky, je to systém, ve kterém se snažíme, aby všechny zdroje kolovaly v oběhu v co nejvyšší kvalitě po co nejdelší dobu. Cirkulární ekonomika tedy znamená zaměření na materiálové úspory, opětovné použití výrobků, jejich opravu a změnu ekodesignu nebo naplňování potřeb zákazníků novými službami namísto prodeje. Patří sem také čerpání energie z obnovitelných a udržitelných zdrojů atd. Místo vlastnictví často nastupuje pronájem a rovněž maximální využívání potenciálu výrobku.

Důležité nepochybně bude, jestli tyto principy přijmou firmy. Vyplatí se jim to?
Fakt, že řada velkých a významných světových firem principy oběhové ekonomiky začíná aplikovat, je důkazem, že jim to smysl dává. Například společnost Levi Strauss začala bojovat proti tomu, aby na skládkách v USA každoročně skončilo okolo 24 miliard tun oblečení, bot a textilií. A tak v celé síti svých obchodů přijímá staré oblečení a boty jakékoli značky. Pak to buď sama, nebo ve spolupráci recykluje a výsledkem je například materiál na izolaci budov.

Trnavská automobilka PSA Group už neposílá žádný odpad z výroby na skládku. Všechno buď zpracuje v podniku anebo přes firmy, které odpad zužitkují. Slovenský Volkswagen zase plánuje snížit ekologickou zátěž produkce aut o 45 procent ve srovnání s rokem 2010. Proto používá recyklované materiály, například hliník pro výrobu karosérií, stará recyklovaná auta při výrobě nových automobilů apod. A takových příkladů existuje celá řada.


O čem se tedy v rámci hlavní události bude diskutovat?
Mimo jiné o potenciálu cirkulární ekonomiky. Například podle výzkumu McKinsey a Company z roku 2015 by díky ní v Evropě mohly vzniknout dva miliony nových pracovních míst a také roční úspory ve výši 1,8 bilionu euro. Debata bude unikátní v tom, že nabídne rovněž konkrétní zkušenosti tuzemských společností s aplikací principů oběhové ekonomiky do praxe.

Během Týdne podnikání probíhají po celé ČR doprovodné události, předpokládám, že to letos nebude jinak.
Máte pravdu, i tentokrát se návštěvníci Týdne podnikání můžou těšit na desítky doprovodných akcí, které se budou konat v řadě českých měst. Bude to opět celá řada přednášek, pracovních snídaní, workshopů, dnů otevřených dveří a networkingových akcí na podporu podnikání.

Na které z nich byste zvlášť upozornil?
Nepochybuji, že budou všechny zajímavé a přínosné, nicméně bych chtěl vyzdvihnout panelovou diskuzi nazvanou 100 let svobodného českého podnikání, vynálezectví a invence. Moc se na ni těším, protože o české tvořivosti na poli vědy, podnikání, vynálezectví a tvořivosti vůbec v uplynulých sto letech budou v jejím rámci diskutovat pokračovatelé slavných českých vynálezců a podnikatelů. Například úspěšný podnikatel Martin Wichterle, vnuk Otto Wichterleho, vynálezce kontaktních čoček a silonu. Nebo Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie ČR, bývalý kolega profesora Antonína Holého, který je autorem nejúčinnějších léků proti HIV a žloutenky typu B a další zajímavé osobnosti.

red

Týden podnikání

Je součástí největší celosvětové události na podporu podnikání Global Entrepreneurship Week. Podporuje ji řada významných osobností jako Barack Obama, princ Charles nebo sir Richard Branson. V ČR ji každoročně pořádá European Leadership & Academic Institute (ELAI). V roce 2018 se bude Týden podnikání konat již pošesté a proběhne od 12. do 18. listopadu. Hlavní událostí Týdne podnikání 2018, která se uskuteční v pondělí 12. listopadu v pražském networkingovém centru Opero, bude diskuze odborníků zaměřená na cirkulární ekonomiku. Letos se opět uskuteční desítky doprovodných událostí po celé České republice.


Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem Týdne podnikání 2018
.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek