Unilever stěhuje hlavní sídlo do Rotterdamu

15. 3. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 15.03.2018

Rozhodnutí společnosti Unilever - výrobce a prodejce více než 400 značek, od potravin přes hygienické výrobky až po čistící prostředky - o umístění ústředí z Londýna do Rotterdamu je podle jejich vlastních slov motivováno stávajícím vlastnictvím akcií a objemem obchodování v britských a nizozemských akcích. Akcionáři upřednostňují nizozemskou společnost s ručením omezeným, vyhlásil ve čtvrtek finanční ředitel Graeme Pitkethly.

Generální ředitel společnosti Unilever Paul Polman popřel, že nadcházející britský odchod z Evropské unie má co do činění s výběrem ústředí. Podle Henka Volberda, profesora strategického řízení na Erasmus University v Rotterdamu, nechce Unilever tímto rozhodnutím nikoho rozhořčit.

„Nechtějí ztratit tvář ve Velké Británii,“ řekl Volberda, který poznamenal, že v tiskové zprávě je věnován pouze jeden odstavec odůvodnění, proč se rozhodli pro Rotterdam.

"Je to samozřejmě velmi citlivá diskuse," říká profesor. Unilever zdůraznil v tiskové zprávě, že dva oddíly hlavního sídla, s přibližně 7300 zaměstnanci zůstane ve Velké Británii. Tímto se Unilever snaží udržet Brity spokojené, říká Volberda. Domnívá se, že Unilever má dva skutečné důvody k umístění ústředí do Nizozemska. "Na jedné straně je Brexit. Po Brexitu není pro Unilever a zvláště pro všechny evropské aktivity výhodné mít své sídlo ve Velké Británii."

Druhým důvodem je hrozba převzetí společnosti Unilever. Dost se poučili z hrozby převzetím společností Kraft Heinz. Byl to signál, že jsou velmi zranitelní a že určitě jako plc (britský ekvivalent společnosti) budou muset jednat s anglosaským systémem řízení společnosti. "

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: