V Českých Budějovicích se rodí unikátní německá textilní technologie

19. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Je Česká republika pouze levnou evropskou montovnou? Podle ekonomů je to nyní tak půl na půl. Po delší stagnaci Česko opět začíná triumfovat na poli inovací, technologií a výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Příkladem tohoto trendu je českobudějovický výrobní závod německé strojírenské skupiny Groz-Beckert.

Někdejší IGLA, jak firmu znají starší obyvatelé jihočeského krajského města, prošla po roce 1989 řadou výrazných proměn. Z někdejšího výrobce šicích či pletacích jehel a rybářských háčků, nesoucího ve svém názvu fonetický přepis ruského překladu slova jehla, se stal dodavatel klíčových technologií pro zákazníky skupiny Groz-Beckert ve 150 zemích celého světa.

Přesněji řečeno vznikají v Budějovicích unikátní jednoúčelové stroje a zařízení vyrábějící v rámci koncernu komponenty, přesné díly a speciální jehly pro textilní průmysl. Českobudějovický podnik tak jako jediný na světě sdílí přísně střežené know-how své mateřské společnosti. Ta je v současnosti předním světovým výrobcem průmyslových strojních jehel, přesných součástek, nástrojů, systémů a služeb pro výrobu a spojování textilních materiálů. Portfolio firmy čítá více než 70 tisíc typů výrobků. 

„Hlavní výrobní a vývojové centrum sídlí v mateřské společnosti v německém Albstadtu-Ebingenu. My jsme ovšem jako jediný podnik skupiny dostali důvěru matky tyto stroje také stavět a nejen to, některé technologie se v současnosti vyvíjejí výhradně u nás. Tedy část technologií pro skupinu pokrýváme my, část strojírna v Ebingenu,“ konstatoval Jindřich Kubíček, vedoucí personálního oddělení Groz-Beckert Czech.

Čeští technici v Budějovicích také modernizují část stávajících technologií, které se přesouvají v rámci podniků skupiny. „Příkladem je třeba přesun technologie z Portugalska do Vietnamu. Tyto stroje jdou nejdříve k nám, my je renovujeme, vylepšujeme a teprve pak směřují do místa nového určení. Tato činnost obsahuje vysokou přidanou hodnotu práce našich špičkových techniků,“ poznamenal Kubíček.

Do Českých Budějovic už mateřská společnost přesunula prakticky celé plánování a výrobu divize W, neboli divizi tkaní (weaving). Spojila se tak legendární německá preciznost s českou šikovností, kvalitou a produktivitou práce. Celá technologie unikátních jednoúčelových strojů je firemním zlatým pokladem, a proto je velice přísně střežena. Pokud dochází k modernizaci zařízení, jsou jeho vysloužilé části nebo celky zlikvidovány do posledního šroubku, aby je nebylo možné kopírovat. Do firmy také nesmí fotoaparáty, mobilní telefony, tablety, notebooky a podobná zařízení.

Strojírenská společnost Groz-Beckert Czech, jejíž loňské tržby přesáhly dvě miliardy korun, má tři výrobní závody. V Českých Budějovicích, Valašských Kloboukách a Lužicích u Hodonína zaměstnává celkem více než 1100 lidí. Zhruba 450 z nich v jihočeském krajském městě.

Textilie najdeme všude. V oblasti módy, ve volném čase, doma i na cestách. Textilie se používají také v dopravě, obalovém průmyslu, ve zdravotnictví nebo ve stavebním průmyslu. V nejrůznějších podobách se s nimi setkáváme v ne zcela běžných formách, například u karoserií vozidel z karbonu i vysoko nad námi v letectví a kosmonautice.

Redakčně upravená tisková zpráva Groz-Beckert Czech s.r.o.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek