V listopadu zaniklo v Česku nejvíce firem v historii

22. 12. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V listopadu roku 2017 zaniklo vůbec nejvíce obchodních společností v historii České republiky. Zájem Čechů o podnikání v poslední době klesá - firem přibývá nejpomalejším tempem. Počet lidí se živnostenským oprávněním už několik let stagnuje.

Přes letošní nelichotivou bilanci firem stále přibývá - 2 850 obchodních společností totiž v listopadu vzniklo. Ve stejném období začalo podnikat téměř 4 300 fyzických osob podnikatelů (3 200 podnikatelů o živnostenský list přišlo). Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet OSVČ klesl v Česku od roku 2011 už zhruba o třicet tisíc. Například za první čtvrtletí roku 2017 ubylo v Česku 10 tisíc lidí se živnostenským oprávněním, v dalších měsících jejich počet stagnoval.

„V listopadu skončilo o 200 firem více než v srpnu letošního roku, kdy jsme zaznamenali druhý nejvyšší počet zániků obchodních společností v historii. Počet zaniklých podniků se zvyšuje rychleji než počet těch založených. Společností tedy sice stále přibývá, ale jejich růst je mnohem pomalejší než dříve,“ shrnuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. 

Zmíněný trend bude podle CRIF pokračovat i v budoucnu. „Zatímco v roce 2015 připadlo na deset zaniklých obchodních společností 38 nových firem, v roce 2017 už to bylo o deset méně,“ dodává Kameníčková. Do roku 2016 nezaniklo v žádném kalendářním měsíci víc než tisíc společností, letos k tomu došlo hned čtyřikrát.

Paradox: Nejméně firemních bankrotů

V roce 2017 přitom paradoxně zbankrotovalo v České republice nejméně podniků v historii. Nedá se tedy říci, že by přibývalo neúspěšných firem - spíše obecně klesá zájem o podnikání. „Český podnikatelský stav postupně ztratil tah na branku. Chybí nám generace nadšenců, která tu byla v 90. letech. Po dlouhých letech nesvobody viděli lidé v podnikání lákavý způsob seberealizace, což už dnes neplatí,“ konstatuje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Karel Havlíček. Lidé často přestávají podnikat, protože mají pocit, že přibývá byrokratických překážek ze strany státu, které jejich byznys komplikují.

Nejvíce obchodních společností začalo v listopadu podnikat v Praze, konkrétně 1 323. Následovaly Jihomoravský (326), Moravskoslezský (235) a Středočeský kraj (211 firem). Naopak nejméně společností bylo založeno v Karlovarském kraji (42) a Pardubickém kraji (56 OS) a Libereckém kraji (57 OS). V Praze také nejvíce podniků ukončilo svoji činnost (596) 

Největší zájem byl v listopadu mezi začínajícími podnikateli o vědecké a technické činnosti. Následoval obchod  a nakládání s nemovitostmi. Nejméně obchodních společností naopak vzniklo v dopravě a informační a komunikační činnosti. Nejvíce OS zaniklo v odvětví obchod (489), nakládání s nemovitostmi (247). 

Také u fyzických osob podnikatelů převažoval zájem o vědecké a technické činnosti. Následoval obchod (700 FOP) a zpracovatelský průmysl (593). Nejvíce podnikatelů (fyzických osob) skončilo v obchodu, stavebnictví a průmyslu. Nejrychleji rostl počet fyzických osob podnikatelů v odvětví informační a komunikační činnost, snížil se naopak v ubytování a stravování, obchodu a dopravě.

S využitím tiskové zprávy CRIF

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek