V Maďarsku se zavedly přísnější pravidla kontroly nákladní dopravy v tzv. systému „EKÁER“

27. 2. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V Maďarsku se zavedly přísnější pravidla kontroly nákladní dopravy v tzv. systému „EKÁER“ Od 1. srpna 2016 platí v Maďarsku přísnější pravidla kontroly nákladní dopravy. Již 1. ledna 2015 Maďarský národní daňový úřad (NAV) zavedl v Maďarsku elektronický kontrolní systém pro silniční přepravu zboží tzv. „EKÁER“ (Electronic Public Road Trade Control System), jehož hlavním cílem bylo zvýšit transparentnost silniční přepravy zboží, zabránit podvodům u potravin často ohrožující zdraví obyvatelstva a v neposlední řadě zabránit daňovým únikům.

Pokud od 1. srpna 2016 dojde k nezákonnému odstranění plomb používaných státní daňovým a celním úřadem, bude možnost uložit pokutu až do výše 1 milionu HUF (3 226 EUR) a zadržet vozidlo do doby, než bude pokuta zaplacena. Dále se výše uvedená pravidla EKÁER od 1. srpna 2016 změnila v tom smyslu, že pokud dopravní prostředek a jeho váha nákladu překročí 3,5 tuny (tedy nikoliv jen váha vozidla), je třeba v každém případě požádat o registraci a vyžádat si číslo EKÁER.

Povinné registrační údaje, výjimky z registrací a další informace o systému lze nalézt na webových stránkách NAV pod hlavičkou informace (pozn.: webové stránky jsou v několika jazykových mutacích).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Budapešti (Maďarsko). Autor: Ing. Vladimír Randáček, obchodní a ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek