V Moskvě se poprvé představilo deset českých nanonotechnologických a inovativních firem

23. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Deset českých firem z oblasti nanotechnologií, biotechnologií a IT se poprvé představilo v Rusku. Díky projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR se v rámci „Dnů českých nanotechnologií a inovací v Ruské federaci“ ve dnech 16.–18. října 2017 v Moskvě-Skolkovu představily české hi-tech firmy na fóru a výstavě Open Innovations, která je hlavní akcí v Ruské federaci pro rozvoj a komercionalizaci nových technologií.

Projekt připravilo Velvyslanectví ČR v Moskvě ve spolupráci s partnery, tj. vládní agenturou CzechInvest, Asociací nanotechnologického průmyslu ČR a Asociací inovačního podnikání ČR. Česká republika se v Rusku poprvé představila jako země nanotechnologií („Česko je nano“) a inovací. Ruští a zahraniční partneři měli možnost seznámit se s předními českými technologiemi. Zástupci českých firem navázali řadu užitečných kontaktů a diskutovali konkrétní možnosti vzájemné spolupráce.

Na společném českém stánku se díky projektu ekonomické diplomacie představilo deset českých firem: z oblasti výroby nanotechnologických strojů a nanovláken  společnosti Elmarco, Nanomembrane, Nanoprogress, nanoSPACE, Nanovia a Pardam. Dále biotechnologická společnost Contipro, zabývající se výzkumem a výrobou kyseliny hyaluronové, přední IT firma Flowmon Networks, poskytující monitoring a diagnostiku výkonnostních sítí a společnost Traxle Solar, výrobce v oblasti solárních panelů. Společné prezentace se také zúčastnila Společnost vědeckotechnologických parků ČR a technologický klastr Nanoprogress. Pro většinu zúčastněných českých nanofirem to byl úplně první kontakt s ruským trhem. „Jsme rádi, že se nám daří přivádět do Ruska i jiné firmy než z tradičních průmyslových oborů,” potvrdil obchodní rada z Velvyslanectví České republiky v Moskvě Martin Bašta a dodal, že doufá, že to není naposledy.

České společnosti na výstavě Open Innovations v Moskvě osobně podpořil ředitel Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Svoboda, zástupci Velvyslanectví ČR v Moskvě, zástupce agentury CzechInvest a vedoucí představitelé Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a Asociace inovačního podnikání ČR.

Česká republika patří v nanotechnologiích a konkrétně v nanovláknech k absolutní světové špičce.

„Pro nás bylo fórum velmi zajímavou sondou do toho, co se v Rusku děje. I tady jsme se přesvědčili, že Česká republika patří v nanotechnologiích a konkrétně v nanovláknech k absolutní světové špičce,” říká předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Rusko je dle jeho slov teprve na začátku, ale jejich investiční plány mohou situaci velmi rychle změnit. Z projevu Anatolije Čubajse šéfa ruské státní společnosti Rosnano bylo zřejmé, že Rusko chápe důležitost nanotechnologií a plánuje obrovské investice, aby se co nejrychleji v nanoprůmyslu dostalo na světovou úroveň.

Plenárního zasedání se zúčastnil předseda vlády Ruské federace Dmitrij Medvěděv. Během třídenního programu fórum a výstavu navštívilo více než 15 000 osob ze 100 zemí. Diskuzní fórum bylo rozděleno do tří tematických okruhů CorpTech, StateTech a HumanTech. Hlavními tématy výstavy a fóra byly technologické trendy a inovace v podnikatelské sféře, nové průmyslové a ekonomické modely, digitální transformace veřejné administrativy či novinky ve světě nanotechnologií. V rámci programu vystoupili například lucemburský premiér Xavier Bettel, fyzik Michio Kaku, zakladatel společnosti Alibaba Group Jack Ma a další významní představitelé ze státního sektoru, byznysu, zástupci investorů a start-upových firem.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autor: Aleš Ottmár, za přispění Gabriely Kubové, stážistky CzechTrade.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek