V Německu započala aukce 5G sítí

30. 4. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 21.03.2019

19. března započala aukce kmitočtů pro vysokorychlostní přenosovou telekomunikační síť 5G v Německu. V rámci aukce jde o 41 frekvencí ležících v pásmu 2 GHz a mezi 3,4 a 3,7 GHz, umožňující výrazně vyšší přenosovou kapacitu na nízké vzdálenosti.

Do aukce vstupují hlavní telekomunikační firmy v Německu - Deutsche Telekom, Vodafone, telefónica Deutschland. A dále pak dceřinné společnosti United Internet - 1&1 Drillisch.

Existence 5G sítě je nutností pro další rozvoj digitálních řešení, autonomních vozidel, internetu věcí či zdravotníckých technologií. 5G síť by měla umožnit stonásobný přenos oproti současnému 4G standardu. Vlastní výstavba 5G sítí však bude nákladná, neboť je oproti 4G nutný větší počet vysílačů a jejich propojení skrze optické kabely.

Aukce a předkládání nabídek je doprovázeno zvláštními bezpečnostními opatřeními v budově Spolkové síťové agentury a bude probíhat několik týdnů. Při aukci kmitočtů v roce 2015 trvala aukce 3 týdny, v roce 2010 dokonce týdnů 6.

Nejmenší nabídka je dle frekvencí stanovena mezi 1,7 a 5 milióny eur. Očekávaný výnos z aukce je 3-5 miliard EUR a bude využit pro další budování digitální infrastruktury. Uvolnění frekvencí porběhne v roce 2021, což je zároveň také rok, kdy proběhne v Německu rozvoj telefonů a zařízení s připojením 5G.

Mezi podmínkami vydražených frekvencí je kupříkladu povinnost pokrytí rychlým internetem 98 % domácností, všech dálnic, spolkových silnic a všech železnic do konce roku 2022. 

Vypracoval kolektiv autorů zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf.
Zdroj: ARD, Tagesschau.de, 21.2.2019

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: