V poušti vyrostly české lázně

22. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Je hned několik důvodů, proč je Saúdská Arábie přirozenou lokální velmocí. Je největším a nejlidnatějším státem Arabského poloostrova. Je největším světovým vývozcem ropy a má vůdčí roli v ropném kartelu OPEC.

Velkou autoritu mají ale Saúdové uvnitř islámského světa také jako ochránci dvou nejposvátnějších měst Mediny a Mekky, kam musí každý pravověrný muslim alespoň jednou za život vykonat pouť a kam mají naopak jinověrci vstup zakázán. I přes ortodoxní pojetí islámu je však zahraničním obchodníkům a investorům země celkem přístupná. Vládnoucí, progresivně smýšlející královská dynastie chce závislost své země na ropě omezit.

Vede ji k tomu jednak snížení světových cen ropy a také celková nevyzpytatelnost trhu s fosilními palivy. Navíc má kolem roku 2030 konzumovat Saúdská Arábie 60 procent své vytěžené ropy sama, takže na vývoz půjde jen zbytek a vládní kasa bude muset hledat nové zdroje příjmů. Země proto v současnosti mohutně investuje, v první řadě do dopravní infrastruktury, do nemocnic a také do bezpečnostních opatření, protože nechce dát šanci terorismu.

Jako bohatý klient se tak v posledních letech stává Saúdská Arábie atraktivním cílem i pro český vývoz. Ten dosáhl v roce 2013 úrovně 357 milionů dolarů. Vyvážely se mimo jiné nákladní vozy Tatra, mostní jeřáby společnosti Jeřáby Adamec nebo trubky od společnosti Arcelor Mittal. Pozoruhodnou zakázku získala firma Borcad.

Ta dodá sedačky do vlaků, které budou od letoška jezdit na 440 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati právě mezi posvátnými městy Mekkou a Medinou. Velmi čile se v zemi rozvíjí zdravotnictví, a to i za účasti českých odborníků. První přímou českou investicí je společný projekt Saudi Darkov.

Saúdský investor se v roce 2009 spojil s českými Lázněmi Darkov a využil jejich znalosti pro rozjetí rehabilitačního centra ve městě Saihat. Na dobrou pověst českého lázeňství navázal následující rok podobný projekt, kdy bylo otevřeno léčebné centrum s českým personálem přímo v hlavním městě Rijád. Mnoho českých zdravotníků také získalo kontrakt v některé ze saúdsko -arabských nemocnic.

Motivace je jasná - platy jsou tam mnohonásobně vyšší než za obdobnou práci v České republice. Společnost Linet zase zachytila modernizaci saúdských nemocnic a dodává do nich lůžka a další nábytek, značka FEI tam prodává špičkové elektronové mikroskopy. Překvapivě zajímavá je Saúdská

Arábie jako odbytiště potravin. Pouštní země totiž naprostou většinu potravin nakupuje v zahraničí. Z Česka se tam prodávají například medové dorty značky Marlenka, müsli tyčinky Emco nebo sýry z jihočeské mlékárny Madeta. Jen v roce 2013 tak české firmy prodaly na saúdskoarabský trh zboží za 18 milionů dolarů.

České ministerstvo ministerstvo zahraničních věcí se rozhodlo vývoz potravin do této země ještě více podpořit. Letos je tak Saúdská Arábie jednou z pěti zemí, kam vyrazí takzvaný agrární diplomat, který bude českým potravinářům se vstupem na exotický pouštní trh pomáhat.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek