V roce 2016 české podniky prodaly v cizině potraviny a zvířata za 142 miliard

1. 2. 2017 | Zdroj: Economia, a. s.

Společnost EGAP je připravena poskytnout vývozcům takové podmínky, aby byli při exportu potravin do Číny konkurenceschopní.

V posledních letech se daří českému exportu v sektorech potravinářství a zemědělství. Během posledních pěti let rostla jenom producentům potravin a živých zvířat každý rok hodnota vývozu téměř o dvanáct procent. V loňském roce se jim tak podařilo prodat v zahraničí zboží a zvířata přibližně za 142 miliard korun.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) už svým pojištěním podpořila zemědělský a potravinářský vývoz v součtu za více než 22 miliard korun. Největší objem tvoří export potravinářských a zemědělských technologií a také vývoz surovin – především obilí, sušeného mléka a sladu. A na tomto objemu se podílejí i některé malé a střední firmy. Jenom v letošním roce EGAP pojistil agro export za více než půl miliardy korun.

Suroviny přitom míří hlavně na Kubu, s pojištěním EGAP už tam v rámci programu „refresh“ exportéři vyvezli 24 tisíc tun pšenice nebo 1500 tun sladu. „Kuba je hlavním odbytištěm také v letošním roce,“ doplňuje k podpoře exportu generální ředitel EGAP Jan Procházka. Mezi nově pojištěné obchody již tradičně patří vývoz potravin a potravinářského zboží společností Simplex CZ, a to téměř za sedm milionů eur.

Kromě potravin pojistil EGAP nově také dodávky sladu od společnosti Sladovny Soufflet. A tím to nemusí končit – EGAP má stále prostor pro pojištění dalších vývozců. Od jara letošního roku může totiž pojišťovat na Kubu až do celkové výše 46,5 milionu eur a stále má volnou kapacitu zhruba 22 milionů eur.

Obrovskou příležitostí je Čína

Specifickým typem spotřebního zboží, které má v Číně potenciál uspět, jsou nepochybně tradiční evropské potraviny, potraviny vysokých jakostních standardů a nápoje. Nedůvěra čínských konzumentů v bezpečnost domácích potravinových produktů (mimo jiné jako důsledek takzvané melaminové aféry a skandálu s přidávanými hormony do mléčných výrobků) představuje další příležitost pro české exportéry.

Stejně tak se na tomto trhu mohou ještě více prosadit české pivovary. A EGAP je připraven poskytnout vývozcům takové podmínky, aby byli při exportu potravin do Číny konkurenceschopní. Pojistné produkty EGAP jsou nabízeny v míře minimálně na úrovni ostatních světových úvěrových pojišťoven.

Dalším oborem, který má šanci v Číně uspět, je vývoz technologií na úpravu vody. Vzhledem ke stavu ochrany životního prostředí a rostoucí populaci Čína nezbytně potřebuje nejen úpravny pitné vody, ale i mobilní čističky nebo například linky do balíren pitné vody.

S ochranou životního prostředí souvisejí také další možnosti exportu. Potenciál mají specializovaná zařízení a technologie, které se zaměřují na řešení specifických čínských problémů, například otázky eroze a s tím souvisejícího zalesňování. Dále jde o výrobky, které jsou využitelné pro prevenci katastrof nebo pro následné odstraňování a minimalizaci škod a také v oblasti protipovodňových hrází či protipovodňového vybavení.

Vývoz zemědělských technologií a strojů

Velmi dobrým českým vývozním artiklem jsou například zařízení pro pekárny, pivovary, minipivovary, mlékárny a výrobu sýrů. V tomto segmentu EGAP uzavřel v posledních deseti letech více než šedesát pojistných smluv.

„Podpořili jsme vývoz technologií do Běloruska, Ruska, do Gruzie, ale také do Albánie, Bulharska, Kazachstánu, Mexika, Uruguaye nebo Etiopie. A zejména v oblasti vývozu potravinářských technologií našeho pojištění využila i řada malých a středních podniků,“ říká generální ředitel EGAP Procházka.

České firmy využily pojištění EGAP také při vývozu lisů na rostlinné oleje, udírenských zařízení, balicích linek na zeleninu, linek na zpracování a balení nápojů, zařízení na zpracování masa či technologií pro zpracování semen a obilí. Úspěšné jsou též dodávky zemědělských technologií a investičních celků (farmy pro chov prasat, skotu, masokombináty) dodávané například velkými firmami jako Bauer Technics nebo Farmet.

S podporou EGAP bylo ve světě postaveno také například pět pivovarů a minipivovarů, na dalších třech se české společnosti podílely ve formě subdodávek.

Největší zakázkou byla výstavba pivovaru v Etiopii, který byl dokončen loni v únoru. Královéhradecká strojírna ZVU POTEZ do moderního podniku společnosti Raya Breweries dodala kompletní technologie včetně stavebních prací a náhradních dílů v hodnotě více než 764 milionů korun.

Úspěšný je ale také export samotného piva, právě díky pojištění EGAP se v loňském roce podařilo například humpoleckému pivovaru výrazně navýšit export do Mexika.

České doplňky stravy na íránském trhu

Vývozce doplňků stravy Walmark je příkladem firmy, která je úspěšná v pronikání na nové exportní trhy. A navíc dbá na ošetření rizik spojených s takovým vývozem. V poslední době EGAP pojistil její export například do Arménie, Běloruska či Kazachstánu. Je také první českou firmou, která získala po uvolnění sankcí pojištění EGAP na vývoz svých výrobků do Íránu. V září byla uzavřena pojistná smlouva na vývoz doplňků stravy v hodnotě více než 16 milionů korun. Na mimounijních trzích jsou kromě výrobců doplňků stravy úspěšní také vývozci bylinných čajů a směsí.

Malým a středním firmám vyvážejícím mimo Evropskou unii společnost EGAP nabízí pojištění faktur už od výše sto tisíc korun. Navíc jsou pro ně upravené produkty EGAP tak, aby byly co nejméně administrativně náročné.

Převzato z časopisu Agro Export, přílohy Hospodářských novin, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Autorka článku: Hana Hikelová, tisková mluvčí Exportní garanční a pojišťovací společnosti.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek